Olajkirályság is elcsúszhat a tiltakozásokon
Tízezren tüntettek kedd éjszaka Bahrein fővárosában, politikai reformokat követelve – jelentette a BBC. A Perzsa-öbölben fekvő szigetországban zajló, eddigi legnagyobb tüntetés közvetlen kiváltó oka egy kormányellenes megmozdulássá dagadó hétfői temetés volt, amelyen a megjelentek egy a rendőrség által korábban lelőtt tiltakozót búcsúztattak. A temetés után a rendőrség összetűzésbe került a tiltakozókkal és egy 31 éves férfi itt is életét vesztette.
Az országot 1999 óta irányító Hamad sejk – aki 2002-ben királyi címet vett fel – az elmúlt évtizedben óvatos reformokba kezdett, politikai foglyokat engedett szabadon, válsztott parlamentet hozott létre, ám a hatalom még mindig a szunnita eredetű királyi család kezében összpontosul a síita többségű, 530 ezer állampolgár és ugyanennyi vendégmunkás által lakott, földgázban és kőolajban gazdag, alig 750 négyzetkilométeres országban. Bár a berendezkedés alkotmányos monarchiaként határozza meg magát, a parlamentnek csekély szerepe van, miután a választott alsóházzal azonos súlya van az uralkodó által kijelölt felsőháznak. A féloldalas reformok miatt a választásokat az ellenzék bojkottálta.
A Manama főterén sátrakkal, szőnyegekkel felszerelkezett tüntetők célja a demokratikus jogok kiteljesítése, a sajtó feletti állami kontroll lazítása, új, népszavazással elfogadott alkotmány életbeléptetése, valamint a kormányfőként 40 éve – Bahrein Nagy-Britanniától megszerzett függetlensége óta – hivatalban lévő Kalifa bin Salman al-Kalifa lemondatása.
A tüntetésen a rendőrség megjelent, de nem avatkozott be. Az arab világban zajló, Tunéziában és Egyiptomban az elnökök távozását elérő tiltakozási hullám hatására a 300 éve hatalmon lévő bahreini uralkodócsalád is óvatosabban kezeli a megmozdulást. Ennek jeleként az uralkodó televízós beszédében fejezte ki együttérzését az áldozatokkal, az ügy alapos kivizsgálását és a reformok továbbvitelét ígérve.
Erre kényszeríti az is, hogy az elmúlt években nőtt a síita többség igénye arra, hogy részt vegyenek a szunnita kisebbség által ellenőrzött hatalomból.
A szigetországban haditengerészeti bázissal rendelkező Egyesült Államok üdvözölte az uralkodó konstruktív hozzáállását.