Oktatási reformok ellen vonultak utcára Olaszországban
A politikus "Jó iskola" tervezete az Olaszország "újraindítását" célzó intézkedéscsomag része. Ennek keretében 100.000 új tanárt vennének fel állandó szerződéssel - akik közül sokan jelenleg részmunkaidőben dolgoznak -, és bevezetnék a teljesítményalapú béremelést a korhoz kötött fizetésnövekedés helyett.
A tüntetők szerint azonban a tervezet sok iskolának nem nyújt elegendő támogatást, míg a magániskolákat igazságtalan előnyökhöz juttatja, és nem is oldja meg az oktatási rendszer alapvető problémáit. Az új rendszerben az igazgatók még szélesebb jogosítványokat kapnának, ami tovább rontaná a vidéken így is problémát jelentő protekcionizmust.
Olaszország az eurózóna hasonló helyzetű országaihoz képest kevesebbet költ oktatásra, és az Eurostat szerint itt az egyik legnagyobb Európában a kibukási arány.
A Bank of Italy és más nemzetközi szervezetek részben az oktatási rendszert okolják a gyenge olasz gazdaság miatt, ami nem képes megküzdeni a válság hatásaival.
Az oktatási miniszter, Stefania Giannini értetlenül áll a tanárok dühe előtt, hisz ezzel a programmal végre elkezdtek pénzt fektetni az oktatásba. Renzi hárommilliárd eurót különített el az ez évi költségvetésből a feladatra, ami a parlament jóváhagyására vár.
Ahogy a miniszterelnök fogalmazott egy televíziós beszédében: "A 43 százalékos munkanélküliség a fiatalok körében azt jelenti, hogy az oktatási rendszeren muszáj változtatni."