„Ők az Iszlám Állam leghatékonyabb fegyverei”
– Ők az IS leghatékonyabb fegyverei, még akkor is, ha nincs is kapcsolatuk a szervezettel – mondta Ghanem-Yazbeck. Az IS „vállalja a felelősséget” a rémtetteikért, amivel kivívják követőik elismerését, Nyugaton félelmet keltenek és gyűlöletet szítanak. – Ennél jobb reklám nincs is – jegyezte meg Ghanem-Yazbeck.
– Mentálisan instabil volt Omar Mateen, az orlandói merénylő, vagy Mohamed Lahouaiej Bouhlel, a nizzai tettes is. Ez közös vonás, hogy érzelmileg zavartak – mondta lapunknak dr. Afzal Ashraf brit terrorizmus-szakértő. Tapasztalata alapján a magányos elkövetők többségének volt már dolga a hatóságokkal kisebb ügyek miatt. Motivációjukat tekintve nem különböznek más terroristáktól, vallási fanatizmus, a társadalmi visszásságok elleni fellépés és személyes bosszú is állhat a háttérben.
A würzburgi baltás támadó például egy barátja haláláért akart bosszút állni. A 17 éves, magát afgánnak valló, ám a hatóságok szerint pakisztáni fiú a múlt héten tudta meg, hogy Afganisztánban meghalt egy barátja. Thomas de Maiziere német belügyminiszter közölte: a búcsúvideón valóban az elkövető látható, azonban nincsenek arra utaló jelek, hogy az Iszlám Állam utasítására cselekedett, inkább a dzsihadisták propagandája inspirálhatta – mondta.
– A terroristák már az Inspire magazin 2010-es számában a nizzaihoz hasonló merényletekre buzdítottak. 2014-ben az IS szóvivője arra biztatta követőiket, ha van lehetőségük végezni „egy hitetlen amerikaival, európaival – különösen egy rosszindulatú, mocskos franciával –, ausztrállal vagy kanadaival, vagy bármilyen más hitetlennel azok közül, akik háborút viselnek az Iszlám Állam ellen”, ne habozzanak, öljék meg őket – mondta dr. Afzal Ashraf.
Abban a két szakértő egyetért, hogy egyre több hasonló támadásra számíthatunk világszerte. Dr. Ashraf úgy gondolja, még ha sikerülne is leszámolni az Iszlám Állammal, magányos farkasok mindig lesznek.
Az Europol megerősítette, hogy a nizzai, a magnanville-i és a würzburgi merényleteket nem az Iszlám Állam készítette elő. A tavalyi párizsi vagy a márciusi brüsszeli merényletekkel ellentétben nincs rá bizonyíték, hogy az IS támogatta volna az elkövetőket. A jelentés szerint a 2000 és 2015 között „magányos farkasként” lecsapó merénylők harmadánál mentális problémákat diagnosztizáltak. Az EU-ban tavaly 211 merényletet hiúsítottak meg, 103-at Nagy-Britanniában, 72-t Franciaországban, 25-öt Spanyolországban.