Obamával szemben Izraelt támogatná az amerikai szenátus
Amerikai szenátorok olyan határozattervezetet terjesztettek elő, amely megerősítené Washington Izraelt támogató eddigi politikáját azzal, hogy ellenzi a zsidó állam visszatérését az 1967-es határok mögé - jóllehet Barack Obama elnök a múlt hónapban éppen azzal állt elő, hogy az 1967-es izraeli határokat kell tárgyalási alapnak tekinteni.
A határozatot Orrin Hatch republikánus párti szenátor terjesztette a washingtoni törvényhozás felsőháza elé mintegy harminc másik szenátor - köztük a független Joe Liberman és több demokrata párti felsőházi tag - támogatásával.
A tervezet megállapítja, hogy az Egyesült Államok politikájával és nemzetbiztonsági érdekeivel ellentétes Izrael visszatérése az 1967. június 4-én - a hatnapos háború kitörését megelőző napon - létező határok mögé. A tervezet leszögezi azt is, az Egyesült Államok támogatja Izraelt a "biztonságos, elismert és védhető" határok fenntartásában.
Obama május 19-én az izraeli-palesztin békével kapcsolatban leszögezte: annak az az alapja, hogy két nép számára két állam jöjjön létre, egy életképes Palesztina és egy biztonságban élő Izrael. Hozzátette: Izrael és Palesztina határainak az 1967-es vonalakra kell épülniük, amelyeket kölcsönösen elfogadott területcserék által módosítanak.
1967. június 5-én a hatnapos háború nyitányaként izraeli harci gépek néhány óra alatt megsemmisítettek több mint 400 egyiptomi, szíriai, jordániai és iraki repülőgépet. Egyiptom elveszítette a Sínai-félszigetet és a Gázai övezetet, Szíria a Golán-fennsíkot, Jordánia a Jordán folyó nyugati partvidékét (Ciszjordániát) és Kelet-Jeruzsálemet. Izrael 1982-ben visszaadta Egyiptomnak a Sínai-félszigetet, 2005-ben pedig egyoldalúan kivonult a Gázai övezetből, de légi és tengeri, illetve részleges szárazföldi blokád alatt tartja a területet.