Palesztin szuverenitást sürget az amerikai elnök
Az amerikai elnök a Jeruzsálemtől pár kilométerre lévő Ramallahba helikopterrel érkezett, hogy ott Mahmúd Abbasz palesztin elnökkel tárgyaljon. A megbeszéléseket követő sajtóértekezleten Obama megerősítette az USA elkötelezettségét a „független és szuverén” palesztin állam mellett. Hangoztatta, hogy Izraelnek is joga van arra, hogy biztonságban éljen. A két politikus érintette a palesztin területeken létesített izraeli települések ügyét. Abbasz igen határozottan kikelt az illegálisnak nevezett telepítési politika ellen, s ennek felhagyását követelte. Obama azt mondta, amennyiben létrejön a palesztin államiság, és Izrael megkapja a szükséges biztonságot, akkor a települések ügye is megoldódik. Az elnök kijelentette, hogy világosan megmondta Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőnek, „nem tartjuk a településépítést konstruktívnak, megfelelőnek, olyasminek, ami előre vinné a béke ügyét.”
Abbasz megköszönte a Palesztin Hatóságnak nyújtott amerikai támogatást. Hozzátette, hogy a béke Izraellel nem érhető el erőszak, megszállás és településépítés, a menekültek jogainak megtagadása révén. A palesztin vezető reagált az izraeli területet érő újabb rakétacsapásra. Azt mondta, elhatárorolódnak ettől, és elítélnek a polgári lakosság elleni minden erőszakot.
Szalah al-Bardauil, a Hamasz szervezet egyik szóvivője nyilatkozott a Szderotra mért támadásról a The New York Timesnak. Azt mondta, hogy szervezete nem tudott a támadásról, s még ellenőrzi az izraeli jelentéseket. Felszólította Izraelt, hogy szüntesse meg a Gázával kapcsolatos korlátozásokat, és tartsa magát a tűzszünethez. Bardauil szerint Obama novemberben zöld jelzést adott Izraelnek Gáza megsemmisítésére. – Obama Izrael nyelvén beszél – állította.
Pesszimisták a palesztinok
A helyszínről tudósító újságírók szerint a palesztinok többsége kiábrándult, nem várnak Obamától nagy áttörést helyzetük javulásában. Kisebb tüntetések is voltak az amerikai elnök látogatása ellen, ezeket a palesztin hatóság biztonsági erői elszigetelték. (Még visszatér az elnök a palesztinok közé: felkeresi Betlehemben a Születés templomát.) Az elnök délután találkozott Szalem Fajjad palesztin miniszterelnökkel és palesztin fiatalokkal is. Fajjadról úgy tartják, hogy jó viszonyban van az amerikai adminisztrációval, USA-segítséggel hajtotta végre a palesztin közigazgatás reformját és hozta létre a hatékonyabb biztonsági szervezetet. A fiatalokkal való párbeszéd Obama útjainak egyik fontos eleme. A jeruzsálemi kongresszusi központban izraeli diákok előtt is beszédet mondott. Obama csütörtökön találkozott az izraeli ellenzék vezetőjével, Selli Jakimovics munkapárti elnökkel is. Az első értékelések szerint az izraeliek inkább pozitívan fogadták az elnököt, s korábbi szkeptikus megítélése javult.