Még két halottat találtak az észak-koreai ágyútűz után
„Dél-Korea a szövetségesünk. A koreai háború óta az. Mi pedig határozottan megerősítjük elkötelezettségünket, hogy szövetségesként megvédjük Dél-Koreát" - jelentette ki az amerikai elnök az ABC Newsnak nyilatkozva. Ez volt az amerikai elnök első nyilvános állásfoglalása az incidens ügyében, amióta Észak-Korea tüzérségi támadást indított egy dél-koreai sziget ellen. Obama közös hadgyakorlat rendezésében állapodott meg Ri Mjong Bak dél-koreai államfővel, válaszul a Jonpjong szigetét ért keddi észak-koreai tüzérségi támadásra - jelentette be később a washingtoni Fehér Ház. A két politikus telefonon egyeztetett egymással közép-európai idő szerint szerdán a hajnali órákban. Megállapodtak abban, hogy a két ország az elkövetkező napokban rendezi meg a hadgyakorlatot, amellyel demonstrálni kívánja szoros biztonsági együttműködését és szövetsége erejét.
Az amerikai elnök szerint a térségnek el kell ismernie, hogy egy komoly és folyamatos fenyegetéssel kell szembenéznie. Rámutatott, hogy Phenjan egyetlen jelentős szövetségesének, Pekingnek közölnie kell Észak-Koreával: „létezik a nemzetközi szabályoknak egy olyan rendszere, amelyhez igazodnia kell". A nap folyamán, korábban, Robert Gates amerikai védelmi miniszter és dél-koreai kollégája, Kim Te Jung abban állapodott meg, hogy a két ország egyeztetett választ az északi akcióra. A Pentagon szerint Gates elismerését fejezte ki Szöulnak az addig tanúsított önuralma miatt.
Mark Toner, az amerikai külügyminisztérium szóvivője a koreai háborút lezáró 1953-as tűzszünet megsértésének nevezte az észak-koreai támadást és kijelentette, hogy az Egyesült Államok egységes diplomáciai frontot kíván létrehozni egy testreszabott válasz kidolgozására Észak-Korea összes szomszédjával, beleértve Pekinget is. Az amerikai irányítású szöuli ENSZ-parancsnokság szerdán tárgyalásokra szólította fel Észak-Koreát annak érdekében, hogy módot találjanak találják a feszültség enyhítésére.
Visszavont segélyek
Szöul a két dél-koreai katona halálával járó incidens nyomán úgy döntött, felfüggeszti az Észak-Koreának szóló humanitárius segélyszállításait - közölte szerdán a szöuli országegyesítési minisztérium, egy nappal azután, hogy egy dél-koreai sziget ellen az északi-koreaiak tüzérsége támadást indított.
Idén nyáron heves esőzések és áradások sújtották Észak-Koreát. A dél-koreai vöröskereszt felajánlotta Phenjannak, hogy a károk felszámolására nyolcmillió dollár értékű segélyt nyújt. A két ország megállapodott abban, hogy a segélycsomag élelmiszert, gyógyszert, cementet és építőipari berendezéseket fog tartalmazni. Az első segélyszállítmányokat szeptemberben útnak is indították.
Korábban Szöul bőkezűen segélyezte Észak-Koreát, egyebek között évente jelentős mennyiségű rizzsel látta el a krónikusan élelmiszerhiányban szenvedő sztálinista rezsimű országot. Azóta azonban, hogy 2008-ban a konzervatív erők kerültek kormányra Dél-Koreában, a segélyszállítmányok elmaradtak, mert Phenjan nem mutatott hajlandóságot atomprogramjának a feladására.
Kan Naoto japán kormányfő ezzel párhuzamosan azzal a kéréssel fordult Kínához, hogy segítsen megfékezni Észak-Koreát. A kormányfő üzenetében hivatkozott arra a tényre, hogy Pekingnek jelentős befolyása van Phenjanra. Kan azt megelőzően tartott tájékoztatót a médiának, hogy elkezdődött a japán kormány válságtanácskozása a két Korea közötti incidens ügyében. Kitazava Tosimi védelmi miniszter pedig azt mondta a sajtóértekezleten: nem lehet kizárni annak eshetőségét, hogy az észak-koreai atomfegyverprogram már igen előrehaladott állapotban van.