Obama váratlanul asztalhoz ült a kínai kormányfővel
A két politikus a Délkelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) csúcstalálkozója, illetve a Kelet-Ázsiai Csúcs alkalmából tartózkodik Bali szigetén, s a diplomáciai formaságoktól eltekintve - mintegy a csúcs többi résztvevőjével előző este tartott vacsorát folytatva - ült tárgyalóasztalhoz.
Tom Danilon, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági főtanácsadója elmondta, Obama és Ven Csia-pao főként gazdasági kérdésekről tárgyalt. Obama sürgette az amerikai megítélés szerint alulértékelt kínai nemzeti fizetőeszköz, a jüan felértékelését.
A felek kitértek Kína és néhány kis ázsiai ország között a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatban dúló területi vitára is. Obama ezzel kapcsolatban a vita békés rendezését, s a hajózás és a kereskedelem szabadságának biztosítását szorgalmazta.
Bali Obama kilencnapos ázsiai-csendes-óceáni körútjának utolsó állomása. Az elnök a körút során igyekezett erősíteni az Egyesült Államok térségbeli jelenlétét.
A Hszinhua hivatalos kínai hírügynökség szombati kommentárja azt sugallta, Peking kényelmetlenül érzi magát, de nem riadt meg amiatt, hogy Ázsia ismét az Egyesült Államok figyelmének előterébe került. "Kína, ahogyan más ázsiai országok is, soha nem tekintette úgy, hogy az Egyesült Államok kivonult volna az ázsiai-csendes-óceáni térségből, és soha nem is akarta kiszorítani a térségből" - hangsúlyozta a kommentár. Utalt azonban arra is, hogy az Egyesült Államok igyekszik néhány ázsiai ország kedvében járni és - pekingi megítélés szerint - beavatkozik Kína és egyes ázsiai államok között régóta fennálló területi vitákba. "Ha az Egyesült Államok ragaszkodik hidegháborús mentalitásához és továbbra is ellentmondást nem tűrő módon alakítja kapcsolatait az ázsiai országokkal, az óhatatlanul heves ellenérzéseket kelt majd a térségben" - tette hozzá.