Obama szóba állt a Hamasszal?

Obama csapata cáfolta, hogy kapcsolatba léptek a Hamasszal. Pedig a palesztin radikális szervezet az állítja: már a választás napja előtt találkoztak Gázában az új amerikai elnök embereivel.

Tagadta Barack Obama megválasztott amerikai elnök irodája azt a londoni Al-Hajat nevű napilapban megjelent értesülést, mely szerint Obama tanácsadói megbeszélést folytattak a Hamasz vezetőivel a Gázai övezetben az elnökválasztás előtt. "Ez az állítás egyszerűen nem igaz" - mondta kedden a Jerusalem Post nevű izraeli napilapnak Denis McDonough, Obama külpolitikai tanácsadója.

Pedig a palesztin radikális szervezet egyik politikusa, Ahmad Juszuf azt állította az Al-Hajatban kedden megjelent interjújában, hogy a Hamasz és Obama csapata először e-mailen vették fel a kapcsolatot. Majd a tanácsadók egy köre és a Hamasz vezetői titokban találkoztak Gázában, és azóta is kapcsolatban állnak egymással.

"Azt kérték, ne hozzuk nyilvánosságra a találkozót, mert befolyásolhatja a választás kimenetét és segítheti McCain kampányát" - mondta Juszuf. A palesztin politikus azt is elmesélte, hogy amikor Amerikában élt, összebarátkozott Obama néhány tanácsadójával.

Szombaton Haled Mesal, a Hamasz Damaszkuszban élő vezetője egyébként tárgyalásokra hívta Obamát a Sky News hírtelevízióban. Mint mondta, reméli az új lenök betartja ígéretét, mely szerint tárgyalóasztalhoz ül Amerikai fő ellenlábasaival.

Robert Malley, az egyik Közel-Kelet-szakértő a demokrata párti szenátor környezetében még májusban elismerte, hogy kapcsolatba lépett a Hamasszal. Az Obama-kampány egyik szóvivője viszont azt mondta Malley-ról, hogy ő csak a kampánystáb nem hivatalos tagja, s a jövőben sem lesz lényeges szerepe az Obama-csapatban - idézi az MTI.

Obama egy másik, közel-keleti ügyekben illetékes tanácsadója, Dennis Ross - Bill Clinton korábbi amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja - közvetlenül az elnökválasztás előtt azt mondta a Haarec című izraeli lapnak, hogy a demokrata - akkor még - elnökjelölt nem változtat az olyan nem állami szereplőkkel szembeni álláspontján, mint amilyen a Hamasz is. A kampány során Obama azt hangsúlyozta, hogy csak akkor tárgyal a Hamasszal, ha az megtagadja az erőszakot, elismeri Izraelt, és elfogadja a korábbi egyezményeket. Ugyanakkor Izraelben bizalmatlanul fogadták a Husszein névvel is megáldott Obama megválasztását, aki hajlandónak mutatkozik Iránnal is tárgyalni.

A Hamasz 2006 januárjában első ízben indult és nyert a palesztin parlamenti választásokon a Mahmud Abbasz palesztin elnök vezette Fatah mozgalommal szemben. A nemzetközi közösség rövid hezitálás után úgy döntött, megszakít minden kapcsolatot a Hamasz-alkotta palesztin kormánnyal. A döntés visszatetszést keltett a muzulmán világban, mert eredetileg Washington kardoskodott a Hamasz választási részvétele mellett, másrészt a radikális szervezet az arab világ egyik legtisztább és legdemokratikusabb szavazásán nyert.

A Hamasz-kormány bukása után először vegyes összetételű kormány jött létre, majd miután ezt Abbasz feloszlatta, egy 2007 júniusában végrehajtott véres puccsal a Hamasz ellenőrzése alá vonta politikai bázisát, a másfél millió lakosú Gázai övezetet, s ezzel minden korábbinál jobban elszigetelődött a nemzetközi politikában.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.