Obama szerint hiba volt lehallgatni Merkelt
Hiba volt – ismerte el Barack Obama elnök a ZDF-nek adott vasárnapi interjújában. Az amerikai elnök az Edward Snowden jóvoltából májusban nemzetközi botrányhőssé váló titkosszolgálatról, a Nemzetbiztonsági Ügynökségről (NSA) adott interjút a német közszolgálati csatornának, azután, hogy szeptemberben kiderült, az NSA több mint tíz éven át lehallgatta Angela Merkel német kancellár mobilltlefonját. Azt mondta, nincs szüksége rá és nem is akar ártani a német-amerikai kapcsolatoknak egy olyan megfigyelési mechanizmussal, amely gátja lehetne az egyébként is zajló kommunikációnak.
Ez nem azt jelenti, hogy az NSA felfüggeszti a megfigyelést vagy az adatgyűjtést, amely keretében a titkosszolgálat naponta százmilliónyi metaadatot gyűjt, vagyis a mobilszolgáltatóktól megszerzi a hívó és hívott fél számát, a földrajzi helyzetük koordinátáit, a telefonok sorozatszámát és azt is, hogy mikor kezdődött és meddig tartott a beszélgetés. Obama világossá tette, hogy egyértelmű nemzetbiztonság okok, a terrorizmus elleni harc miatt a programok folytatódnak. „Értelme se lenne hírszerzésnek, ha csak olyan dolgokra kellene támaszkodnunk, amelyek a Spiegelben vagy a New York Timesban is olvashatunk" – jegyezte meg ennek kapcsán.
Állítása szerint Obama megérti, hogy a németek csalódtak az Egyesült Államokban, és amíg ő az elnök az Egyesült Államokban, Merkelnek nem kell aggódnia, hogy az amerikaiak esetleg újra lehallgatják. Elárulta, világos célkitűzései vannak – többek között háborúknak véget vetni, a válság után elősegíteni a szükséges gazdasági változásokat, kiállni a környezetvédelem mellett – de „egy óceánjárót és nem egy versenyhajót” irányít. „Az amerikai elnök nem az egész világ császára, hanem csak egy ember, fogaskerék egy hatalmas gépezetben" – fogalmazott.
A ZDF egy nappal azután sugározta az interjút, hogy Obama bejelentést tett az NSA megfigyelési és adatgyűjtési gyakorlatának a korlátozásáról. Az NSA a jövőben csak gyűjthet, de nem tárolhat metaadatokat. Utóbbi egy független kormányzati szerv feladata lesz, a titkosszolgálat ügynökei pedig csak engedély birtokában férhetnek hozzá az adatbázisokhoz. A Snowdentől – a CIA és az NSA volt informatikusától – származó dokumentumokra hivatkozva a Guardian és a Channel 4 Obama megszólalása elé időzített egy cikket arról, hogy az NSA naponta kétszázmillió sms-t szerez meg csak úgy mellékesen, a célszeméályek ellen indított akciók margóján.
Az, amit a világ most az NSA programjairól tud, csak a jéghegy csúcsa. Alan Rusbridger, a Guardian főszerkesztője egy decemberi parlamenti meghallgatáson elmondta, hogy a Snowdentől kapott 58 ezer dokumentum kevesebb mint az egy százalékáról írt eddig.