Obama most már felfegyverezné a szír ellenzéket

A végső döntést a következő néhány hétben, némi diplomáciai puhatolózás után hozza meg az amerikai elnök – írta fehér házi forrásaira hivatkozva a Washington Post, amelynek vasárnapi cikke szerint három érv is amellett szól, hogy ez most, két évvel a forradalom kitörése után történjen meg.

A Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen harcoló szír ellenzék felfegyverzésén gondolkodik Barack Obama amerikai elnök – szivárogtatta ki fehér házi forrásokra hivatkozva a Washington Post. Ahogy az amerikai lap írja, a washingtoni demokrata kormányzat még mindig a politikai megoldást részesíti előnyben, de a következő hetekben diplomáciai offenzívát akar indítani, hogy meggyőzze Vlagyimir Putyin orosz elnököt Aszad támogatásának feladásáról. Obama fő érve az, hogy Damaszkusz valószínűleg átlépte a határt – a „vörös vonalat” –, vagyis vegyi fegyvert vetett be az ellenzéki erőkkel szemben. Minden kétséget kizáró bizonyítékok még nincsenek, de Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter a múlt héten beszélt arról, hogy „eltérő hitelességű” amerikai hírszerzési értesülések szerint kis mennyiségű vegyi fegyvert bevetettek az ellenzéki erőkkel szemben.

Arról, hogy a vegyi fegyverek bevetése a „vörös vonal”, az Obama-adminisztráció tisztségviselői már régóta beszélnek, homályban hagyva, mi történik, ha az Aszad-rezsim átlép ezen a határon. Keddi sajtótájékoztatóján az elnök úgy fogalmazott, „megváltoztatná a játékszabályokat” a vegyi fegyverek bevetése; arra a kérdésre, hogy a „játékszabályok megváltozása” amerikai katonai fellépést jelent-e Szíriában, Obama kitérő választ adott: „Azt jelenti, hogy újra kell gondolnunk a rendelkezésünkre álló lehetőségeket” – mondta az elnök. A New York Times szerint a Pentagon választékot terjesztett Obama elé a megfelelő amerikai fellépésről, amely a légicsapásoktól a kommandós bevetésekig és a szír légtér lezárásáig terjedhet. Obama hétfőn telefonon beszélt Putyinnal Szíriáról, John Kerry amerikai külügyminiszter pedig a következő napokban Moszkvába is elutazik győzködni az oroszokat.

Bár a washingtoni kormányzat több korábbi tagja hosszú idő óta támogatja a szír ellenzék felfegyverzését, köztük Leon Panetta volt védelmi miniszterrel, Hillary Clinton exkülügyminiszterrel és David Petraeusszal, a CIA volt vezérigazgatójával, Obama mindeddig szkeptikus maradt a kérdésben – írja a Washington Post. A lap szerint az elnököt a vegyi fegyverek bevetésén túl a szír ellenzék felfegyverzése felé lendíthette a halottak nagy száma és az is, hogy Oroszországot az egyik gyenge pillanatában kaphatja el, most ugyanis Moszkvában is azon gondolkodnak, hogy fel kellene hagyni Aszad feltétlen támogatásával.

Arról, hogy a szír ellenzék milyen fegyvereket kaphat, az amerikaiak még nem beszélnek, de az Aszad ellen harcoló erőknek már határozott elképzeléseik vannak: tankelhárítókat és föld-levegő rakétákat kértek az Egyesült Államoktól. Ettől a tengerentúlon eddig azért húzódoztak, mert a szír ellenzéki erők között sok szélsőséges iszlamista is van, többen kapcsolatban állnak az al-Kaidával, így lehet tartani attól, hogy az amerikai fegyverek közvetve Nyugat-ellenes fanatikusok kezébe kerülnek. Erre figyelmeztetnek állandóan az oroszok is, akiket feltehetően nem győznek meg majd a vegyi fegyverek bevetéséről érkező jelentések – már csak azért sem, mert az Aszad-rezsim bukásával Moszkva egy ötmilliárd dolláros fegyverüzlettől esik el, nem beszélve a tartuszi orosz haditengerészeti támaszpont sorsáról. A Washington Post szerint Obama egyébként nem akar sokáig várni, és még azelőtt dönt a fegyverszállításokról, hogy a júniusi észak-írországi G8-csúcson személyesen is találkozna Putyinnal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.