Obama engedményeitől tartanak Amerikában
A vizit visszhangja az Egyesült Államokban alapvetően eltérő a hétfői Medvegyev-Obama találkozót követő, hasábjainkon is idézett orosz lapértékelésektől, amelyek inkább begatellizálták a Start-I megújításáról szóló előzetes egyezményt, és az USA afganisztáni műveleteihez nyújtott orosz tranzitútfelajánlást emelték ki.
Szokásos vitriolos stílusában von - negatív - mérleget a szerdai The Wall Street Journal, amely vezércikkének címében (Zavaró kezdet) eljátszik a Start-I szerződés nevével is. "Mielőtt azonban Nirvána idejétmúlttá tenné az amerikai nukleáris ernyőt, az adminisztráció világossá tehetne néhány részletet számunkra, egyszerű halandóknak."
Az USA legnagyobb példányszámú minőségi lapja, amely már a fegyverzetkorlátozási tárgyalások felújításának hírére riadót fújt, az amerikai-orosz egyezménytervek a mostaninál jóval szigorúbb nyilvános és szenátusi kontrollját sürgeti.
A WSJ vitatja az elnök állítását, miszerint az amerikai atomarzenál csökkenése kedvezően befolyásolhatja a fenyegetettséget. "Hívjanak bennünket realistáknak vagy akár cinikusoknak, de kétségünk van afelől, vajon Obama moszkvai szereplése számít-e egyáltalán az iráni és észak-koreai nukleáris ambíciók szempontjából. Ezek és más haramiák azért akarják a bombát, hogy saját hatalmukat vetítsék ki, nem pedig azért, hogy a miénkkel szemben védekezzenek."
A lap ebben visszhangozza Jon Kyl republikánus szenátor és Richard Perle neokonzervatív ideológus minapi, nagy hatású véleménycikkét, amelyben kifejtik: az Egyesült Államok elrettentő erejének visszafogása éppenhogy elősegíti az atomfegyverek terjedését. A szerzőpáros cikkére írt szerdai válaszában a Carnegie Alapítvány három vezető személyisége ellenben helyesli Obama moszvai fellépését, egyetért vele, hogy az USA-nak példát kell mutatnia, és sürgeti az átfogó atomcsendegyezmény (CTBT) amerikai ratifikációját még az atomsorompóegyezmény (NPT) jövő tavaszi, New York-i felülvizsgálati konferenciája előtt.