Obama a csapás mellett döntött, de támogatást kér
Magyar idő szerint este háromnegyed 8-kor lépett az amerikai nép és a világ nyilvánossága elé Barack Obama. Két döntéséről számolt be: egyrészt hosszas gondolkodás után a tíz nappal korábbi szíriai vegyi támadás megtorlása mellett döntött ő személyesen, másrészt ehhez felhatalmazást kér a washingtoni kongresszustól, amely szeptember 9-én ül össze legkorábban.
Amerikának elég erős bizonyítékai vannak arra, hogy a támadásokat Aszad rendszere követte el, ehhez nincs szükségük az ENSZ szakembereinek jelentésére - mondta Obama, akit Joe Biden alelnök jelenlétével támogatott.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsát nem fogják felkérni a csapás jóváhagyására, ismerve a BT-ben résztvevő egyes országok konok politikáját. Amerika azonban nem hagyhatja, hogy valakik következmények nélkül gázosítsák el gyerekek százait. A bűn súlya az, ami megköveteli az amerikai válaszlépést, amely korlátozott lesz időben és kiterjedésben egyaránt. Szíria földjére nem teszi csizmáját amerikai katona - hangsúlyozta Obama.
Az amerikai elnök a Fehér Ház lépcsőjén elmondta: a hadsereg készen áll a bevetésre, amely bekövetkezhetne akár egy nap, egy hét vagy egy hónap múlva is, de nem kell hova sietni. Most a politikai vitát kell lefolytatni. Az amerikai pártokhoz fordulva elmondta: jogi értelemben nincs szüksége a kongresszus jóváhagyására (elnökként ugyanis ő a hadsereg fővezére), de számára ez a megerősítés fontos. Már beszélt mind a szenátus, mind a képviselőház frakcióvezetőivel, hogy a vitát minél hamarabb lefolytathassák, és utalt arra, ami Nagy-Britanniában történt, ahol a parlament nemet mondott a katonai beavatkozásra.
Obama elmondta, megérti az aggodalmakat, és tudja: őt részint azért választották meg, hogy befejezze a térségben indított amerikai háborúkat. Azt is tudja, milyen összetett és bonyolult a szíriai politikai, etnikai és vallási helyzet. De az elkövetett bűn nem maradhat büntetés nélkül - jutott vissza a csapás indokára a bő tíz perces beszéd végén Obama. Az elnök szerint a csapás az Egyesült Államok biztonsága szempontjából is lényeges. Washington nem hagyhatja vegyifegyverek terjesztését.
Az USA titkosszolgálati információkra alapozva állítja azt, hogy Aszad elnök hadserege követte el az augusztus 21-ei vegyi fegyveres támadást Damaszkusz mellett, amely 1429 áldozatot követelt. A szír rezsim tagadja, hogy ők lennének a felelősök. Az ENSZ szakértői ma hagyták el Szíriát, vizsgálataiknak két hét múlva lehet eredménye.
Barack Obama egy évvel ezelőtt bejelentette: számára a vegyi és biológiai fegyverek jelentik azt a vörös vonalat, amelyek bevetése esetén országa nem tehet mást, mint hadseregének erejével avatkozik be a két és fél éve tartó szíriai polgárháborúba. Ez a kijelentés a tíz nappal ezelőtti horrorisztikus képek után kényszerhelyzetbe hozta Obamát. A mai bejelentéssel az elnök őrzi szavahihetőségét, mégsem dönt egyedül a háború kérdésében.
John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke üdvözölte az elnök döntését, amely szerinte válasz volt azokra a "komoly és lényegi kérdésekre", hogy vajon a végrehajtó hatalom vezetőjének jogában áll-e önállóan elindítani egy katonai akciót - jelentette az MTI washingtoni tudósítója.
"Az elnökkel konzultációban állva arra számítunk, hogy a képviselőház a szeptember 9-én kezdődő héten dönt az intézkedésről. Ez időt ad az elnöknek, hogy elmagyarázza álláspontját a kongresszusnak és az amerikai népnek" - mondta Boehner.