Obama dönt a halállistáról
Az afganisztáni al-Kaida második emberével végzett egy légitámadás kedden. A csapást az amerikaiak vezette NATO-erők hajtották végre a pakisztáni határ közelében, közlésük szerint a támadásnak civil áldozata nem volt. Sakhr al-Taifi a külföldi felkelőket irányította, és ő felelt a NATO-erők és szövetségeseik elleni támadásokért. Gyakran ingázott Afganisztán és Pakisztán között: parancsokat közvetített, fegyvereket és eszközöket szállított. Szakértők szerint az al-Kaida nagyrészt áttette székhelyét Pakisztánba, Afganisztánban már csak egy kisebb csoportjuk maradt.
Az elmúlt években Pakisztán északnyugati, törzsi területein számos al-Kaida-vezér veszítette életét légitámadásokban: az Egyesült Államok első számú eszköze lett ellenük a pilóta nélküli repülőgép. A The New York Times (NYT) tegnap terjedelmes elemzést közölt arról, hogy Barack Obama amerikai elnök saját maga hozza meg a végső döntést arról, hogy ki kerüljön fel a célpontok listájára, és a „kényes” esetekben a tűzparancsot is személyesen adja ki. Ez az esetek egyharmadában van így az amerikai napilap által megkérdezett illetékesek szerint.
A likvidálandó célpontok listájáról az ország nemzetbiztonsági vezetői döntenek, akik körülbelül hetente, videokonferencián tárgyalnak a „jelöltekről.” Ezután a nevek Obama elé kerülnek, aki tanácsadó segítségével meghozza a végső döntést. Azokban az esetekben, amikor nem biztos, hogy civil áldozatok nélkül is kivitelezhető az akció, az elnök maga dönt annak megindításáról is. A lap egyik forrása szerint sok olyan eset volt, amikor az utolsó pillanatban fújtak le egy támadást, mert a célpont egy épületben tartózkodott a családjával. Persze ez nem mindig szempont: amikor Bajtullah Mehszúdot, a pakisztáni tálibok vezetőjét ölték meg 2009-ben, nem volt akadály az sem, hogy felesége mellette volt. Tom Donilon, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a NYT kérdésére azt válaszolta: Obamában az lepte meg legjobban, hogy „egyáltalán nincs problémája azzal, hogy erőszakot alkalmazzon az Egyesült Államok nevében.”
Az Obama-adminisztráción belül állítólag kemény viták folynak a pilóta nélküli repülőgépekkel (drónokkal) végrehajtott támadások áldozatairól, akik között gyakorta civilek is vannak. A jelenlegi amerikai álláspont szerint egyébként hadműveleti területen minden fegyverforgatásra alkalmas korban lévő férfi ellenségnek számít, amíg hírszerzési információk alapján „posztumusz” ártatlannak nem minősül – ezért, hogy a hivatalos statisztikák rendszerint kevesebb civil áldozatról tudnak a valódi számokhoz képest.