Obama: Washington és Peking közösen a jövőért
Barack Obama erről Washingtonban beszélt, amikor megnyitotta az amerikai-kínai párbeszéd kétnapos fórumát a stratégiai és a gazdasági kérdésekről.
Beszédében kifejtette, hogy a két országnak a realizmus talaján állva kell építenie kapcsolatait, amelyek a század formáló erői lesznek. Washingtonnak és Pekingnek - még ha nem egyezik is meg mindig a véleményük - különösen nagy a felelősége abban, hogy erőfeszítései révén megakadályozza a nukleáris fegyverek elterjedését, megteremtse a gazdasági stabilitást, és óvja a környezet tisztaságát.
Egyúttal felszólította Pekinget, hogy tartsa tiszteletben az egyéni és vallási szabadságjogokat, valamint az etnikai kisebbségek jogait. Méltatva az ázsiai ország ősi kulturális étékeit arra, hívta fel a figyelmet, hogy minden nép kultúráját és vallását tiszteletben kell tartani. "Ez vonatkozik a Kínában élő etnikai és vallási kisebbségekre, mint ahogy az Egyesült Államokban lévő kisebbségekre is" - hangsúlyozta az amerikai elnök.
A hivatalosan a Kína-Egyesült Államok Stratégiai és Gazdasági Párbeszédnek nevezett tanácskozás résztvevői főként a világgazdasági válság nyomán keletkezett nehézségek leküzdésével, a légkör felmelegedéssel kapcsolatos klímavédelmi kérdésekről esik szó.
Az amerikai elnök megnyitó beszédében kitért az észak-koreai és az iráni atomprogramokkal kapcsolatos problémákra. "Sem Amerika, sem Kína nem érdekelt abban, hogy egy terrorista atombomba birtokába jusson, vagy abban, hogy a kelet-ázsiai térségben atomfegyverkezési verseny alakuljon ki" - hangoztatta Obama. "Ezért kell továbbra is együttműködnünk annak érdekében, hogy a Koreai-félsziget atomfegyvermentes övezetté váljék". Az elnök hozzátette: "ugyancsak ezért kell egységet tanúsítanunk annak eléréséért, hogy Irán ne tehessen szert atomfegyverre, és hogy az iszlám köztársaság tartsa be nemzetközi kötelezettségeit."