Obama: legalább szavazzanak a támadófegyverekről

Barack Obama amerikai elnök el akarja érni, hogy legalább szavazzanak a támadófegyverek betiltásáról, ami a fegyveres erőszak visszaszorítását célzó tervének egyik legvitatottabb pontja.

Obama éppen a fegyvertartás szabályainak szigorítását népszerűsíti Washingtonon kívül. A Minneapolisi Speciális Műveleti Központ rendőrségi részlegén mondott beszédéből azonban arra lehet következtetni, hogy ő is kételkedik a törvényhozók igenlő szavazatában. Legalábbis ami a támadófegyverek betiltását illeti. – Vissza kellene állítanunk a katonai típusú támadófegyverek betiltását, és a tölténytárak kapacitását tízre kellene csökkenteni. A Kongresszusnak szavaznia kellene erről, a háborús fegyvereknek ugyanis nincs helyük az utcáinkon – mondta az elnök. A támadófegyverek meghatározást a törvénnyel kapcsolatban többféle félautomata fegyverre használják, 1994 és 2004 között be is tiltották őket, 2004 után azonban nem sikerült meghosszabbítani a tilalmat. A támadófegyvereken és a tölténytárakon kívül a fegyvertartás szigorítását célzó javaslatok között szerepel a fegyvervásárlók előéletének vizsgálata is, amit az amerikaiak többsége támogat.

- Nincs olyan törvény, ami teljes mértékben biztosítaná a gyerekeink védelmét. De ha van valami, amit megtehetünk, ha csak egy életet is meg tudunk menteni, akkor kötelességünk megpróbálni – jelentette ki Obama, akinek gyorsan kell cselekednie, hogy a tavaly decemberi newtowni katasztrófa emléke el ne halványuljon. A connecticuti város általános iskolájába egy állig felfegyverzett férfi behatolt, megölt 26 embert, köztük húsz 5 – 7 év közötti gyereket.

A támadófegyverek betiltása olyan kényes kérdés, hogy valószínűleg a Kongresszus is a többi javaslattól külön fog róla szavazni. A fegyvertatás szigorítását nemcsak a fegyerlobbi ellenzi, hanem az is nehezíti, hogy a fegyverek birtoklása hozzátartozik az amerikai kultúrához, az Alkotmányban is lefektetett jog. Obamára nagyobb kihívások például Minnesotában várhatnak, ahol az állam két demokrata szenátora ugyan támogatja a fegyveres erőszakot visszaszorító intézkedéseket, a Nemzeti Lőfegyver Szövetség (NRA) viszont nagyon befolyásos az államban. Minneapolisban azonban hagyománya van a fegyvertartás szigorításának, már a 2000-es évek közepén tettek ez ügyben lépéseket, írja a Reuters.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.