Obama: Iránnak titkos atomlétesítménye van
Barack Obama, Gordon Brown és Nicolas Sarkozy a legnagyobb fejlett és fejlődő államokat tömörítő G-20 országcsoport csúcstalálkozója megnyitóján felszólította Iránt, engedje be a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreit eltitkolt nukleáris fűtőanyaggyártó üzemébe. "Irán megsérti azokat a szabályokat, amelyeket minden államnak tiszteletben kell tartania" - szögezte le Obama. Hozzátette: a második urándúsító üzem összeegyeztethetetlen az atomprogram Teherán által hangoztatott békés jellegével.
Sarkozy kijelentette: Iránnak decemberig van ideje arra, hogy eleget tegyen a követelésnek, ellenkező esetben szankciókra számíthat. A francia elnök rámutatott: a második urándúsító üzem építésével és a világ elől éveken át történt rejtegetésével Irán nyilvánvalóan megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait.
Brown kijelentette: a nemzetközi közösséget felháborította a második urándúsító üzem építése. A nemzetközi közösségnek nincs más választása, mint felszólítani Iránt: tartsa magát az ENSZ-határozatokhoz, és nyissa meg a létesítményt az ellenőrök előtt. Mint mondta, Nagy-Britannia támogat újabb, szigorúbb szankciókat Irán ellen.
Németország magyarázatot vár Irántól a titkos atomlétesítmény kapcsán - hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár. "Egyeztettünk az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal, és meglátjuk, hogyan foglal állást a kérdésről Oroszország és Kína" - mondta Merkel újságírók előtt. Hozzátette: "Aggódunk, és mielőbb magyarázatot várunk".
A Teherántól délnyugatra, 160 kilométerre fekvő létesítményt titokban tartották az ENSZ-ellenőrök előtt, de az Egyesült Államok régóta tud a létezéséről - közölte egy nevének elhallgatását kérő fehér házi illetékes.
A nemzetközi tiltakozásra válaszolva Ali Akbar Szalehi, az iráni atomenergia-ügynökség vezetője pénteken közölte, hogy a létesítmény nem titkos. Szalehi közleményében hangsúlyozta, hogy a dúsítóüzem a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szabályainak megfelelően épül és e szabályokat betartva fog működni. Az iráni illetékes egy telefonon adott nyilatkozatában pedig leszögezte: a létesítmény nem titkos, ezért is tájékoztatták létezéséről a NAÜ-t.
A NAÜ pénteken közölte: Irán szeptember 21-én arról tájékoztatta, hogy a már működő natanzi urándúsító létesítménye után most egy második ilyen üzemet épít, a középső országrészben.
Az iráni atomprogramról tárgyaló hat nagyhatalom - az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország - képviselői a tervek szerint október 1-jén találkoznak Genfben.