Új Afganisztán-stratégiát jelentett be Obama

Együtt kezeli Afganisztánt és Pakisztánt az Egyesült Államok új stratégiája, amelyet pénteken ismertetett az elnök. Ez "kivonulási stratégiát" is magában foglal; az USA négyezer további katonát küld az afgán erők kiképzésére.

Fájdalmasan aktuálissá tette a pénteki, pakisztáni öngyilkos merénylet Barack Obama bejelentését Amerika új Afganisztán-stratégiájáról, amely egy kalap alá veszi a dél-ázsiai országot keleti szomszédjával. - A helyzet egyre veszélyesebb...Az al-Kaida pakisztáni rejtekhelyéről aktívan tervezi támadásait az Egyesült Államok ellen ....de ez nem csak amerikai probléma. Kockán forog az emberek biztonsága világszerte- mondta az elnök.

Utalt rá, hogy a szeptember 11-i terrortámadások nyomán 2001 októberében a tálibok ellen megindított háború immár nyolcadik évében is a legelemibb biztonsági kihívásokat jelenti ez a térség.

A lázadótevékenység megerősödött, az amerikai csapatok szempontjából a tavalyi év követelte a legtöbb áldozatot. - Azt akarom, hogy tudják az amerikaiak: világos és körülhatárolt célunk van, az al-Kaida felbomlasztása, leépítése és legyőzése Afganisztánban és Pakisztánban, valamint annak megakadályozása, hogy a jövőben e két ország bármelyikébe visszatérjenek - fogalmazott Obama, azt állítva: az al-Kaida olyan "rák", amely belülről öli Pakisztánt is.

Emlékeztetett, hogy a jövő, amelyet a terrorszervezet kínálni tud a helybélieknek, a halál - támadásaik ugyanis leginkább éppen muzulmán áldozatokat követelnek.
 
Az amerikai elnök már korábban döntött a csapatok 17 ezer fős megerősítéséről; a katonák a nyár derekára érnek a helyszínre. A katonai vezetés további 12 ezres erősítést szeretne a harcoló alakulatoknál, ám erről egyelőre nem született döntést. Viszont Obama bejelentette: négyezer főt küldenek ki az afgán katonai és rendőri erők kiképzésére. Ők az ősszel láthatnak munkához.

Az Irak esetében sokáig kínosan hiányzó "kivonulási stratégia" keretében az USA célja, hogy - mint Obama világossá tette - a helybéliek minél hamarabb átvegyék a biztonsági felelősséget, Amerika pedig elhagyhassa az országot, "amelyet nem akar sem kormányozni, sem a jövőjét diktálni".

Szakértők úgy vélik: ez hosszú évek múlva lesz lehetséges; hírek szerint az afgán erők létszámát a mostaninak több mint kétszeresére, 400 ezer főre bővítenék. Az elnök ezt most nem részletezte, hiszen kabuli részről volt ilyen értelmű bejelentés, 2011-et jelölve meg céldátumként. Nem tért ki Obama a tálibok megosztásának nemrég éppen általa felvetett taktikájára sem.
 
A szenátorok előző délután kaptak tájékoztatást az "Afpak"-stratégiáról, amelynek Richard Holbrooke különleges megbízotti kinevezése külön nyomatékot ad. Ez lesz Obama útravalója az április eleji NATO-csúcsra is, és a megbeszélések fókuszában állt a héten, amikor az elnök a Fehér Házban fogadta Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkárt.

Obama most utalt rá: egy, a demokrata John Kerry, illetve a republikánus Richard Lugar nevével fémjelzett kétpárti törvényjavaslat évi 1,5 milliárd dollárral segíti majd Pakisztánt, ám cserébe nagyobb elkötelezettséget vár az al-Kaida elleni harcban.

Jobban elmélyítenék a hírszerzési együttműködést is Washington és Iszlámábád között. A stratégia afganisztáni részeként Obama utalt a civil pillér megerősítésére, a kábítószerüzlet visszaszorítására, amely - az alternatív művelés kialakításának szüksége miatt - mezőgazdasági szakembereket is igényel, valamint a "pazarló, tisztességtelen beszerzésekre", a korrupció kiszűrésére.

Az új Afganisztán- stratégia kivonulási stratégiát is magában foglal – jelentette be Obama 2009. március 27-én
Az új Afganisztán- stratégia kivonulási stratégiát is magában foglal jelentette be Obama 2009. március 27-én
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.