Obama törvénytelen bevándorlók millióinak legalizálására készül
Obama, aki az amerikai elnökök közül a legtöbb illegális bevándorlót toloncoltatta ki, közölte, hogy a rendeletre azért van szükség, mert amíg a demokrata többségű szenátus már egy éve megszavazta a bevándorlási rendszer reformjáról szóló törvénytervezetet, addig a republikánusok által uralt képviselőház semmilyen lépést sem tett az ügyben. Az elnök júniusban bejelentette, hogy a nyár végéig ki fogja adni a direktívát, ám a lépést végül a „félidős" választások utánra halasztotta. Az elnök szerint egyébként egy kétpárti megegyezéssel elfogadott bevándorlásügyi törvénnyel a kongresszus felülírhatná az ő rendeletét, és egyben átfogóan rendezné a helyzetet, amire ő egyedül nem képes.
A sajtóhoz előzetesen kiszivárgott értesülések szerint a rendelet nem nyitja meg az állampolgársághoz vezető utat, és nem biztosít jogot a támogatott egészségbiztosításra sem, de megszünteti a deportálás veszélyét az amerikai állampolgárságot elnyert, vagy törvényes tartózkodási engedélyt szerzett illegális bevándorlók szülei és házastársai nagy részének esetében.
Barack Obama elnök valószínűleg meghosszabbítja majd egy 2012-ben kiadott rendeletének hatályát, amely mentesíti a kitoloncoltatás alól és munkavállalási engedélyt biztosít azoknak, akik törvénytelenül bevándorolt szüleikkel együtt, gyerekként érkeztek az Egyesült Államokba.
Az elnök egyidejűleg várhatóan rendelkezni fog a határőrizet megerősítéséről, a bűncselekményt elkövető illegális bevándorlók kitoloncolásának felgyorsításáról, valamint arról, hogy a fejlett technológiára épülő cégek által keresett, magasan képzett külföldi szakemberek könnyebben juthassanak amerikai vízumhoz.
A rendelet által érintettek száma nagyban függ majd attól, hogy az elnök hány évi tartózkodáshoz és egyéb feltételhez köti majd a legális ottmaradás lehetőségét. Az elnöki intézkedés kedvezményezettjei a latin-amerikai származású bevándorlók lesznek. Az ilyen gyökerekkel rendelkező amerikai állampolgárok túlnyomórészt a Demokrata Párt szavazói, ugyanakkor nem egyértelmű, hogy milyen hatással lesz az intézkedés a társadalom egészére.
Az NBC News és a The Wall Street Journal médiumok legfrissebb közös közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 48 százaléka nem szeretné, ha Obama egyoldalú lépést tenne, 38 százalék támogatja, további 14 százalék pedig bizonytalan. A CNN-nek a november 4-i „félidős" választások idején elkészített exit pollja szerint ugyanakkor 57 százalék úgy véli, hogy az illegális bevándorlóknak esélyt kellene biztosítani helyzetük „kifehérítésére", és csak 39 százalék helyeselte volna az azonnali deportálásukat.
A bevándorlás szabályozásáról utoljára 1986-ben, Ronald Reagan elnöksége alatt fogadtak el törvényt az Egyesült Államokban, és ennek nyomán jelentősen megnőtt a legális külföldi munkavállalók száma az országban. 2007-ben George W. Bush is kísérletet tett a rendszer megreformálásra, ám azzal kudarcot vallott.
Obama a washingtoni helyi idő szerint csütörtök este 8 órára (közép-európai idő szerint hajnali 2-re) időzített bejelentést követően, pénteken Las Vegasba látogat, ahol a legnagyobb számban élnek érvényes tartózkodási iratokkal nem rendelkező bevándorlók.