Obamától jobban félnek a republikánusok, mint Putyintól
A közvélemény-kutatásban összesen 2809 amerikait kértek meg arra, hogy értékelje egy 1-től 5-ig terjedő skálán (1-nem fenyeget, 5- nagy veszélyt jelent), mi vagy ki jelenti a legnagyobb fenyegetést az Egyesült Államokra.
A republikánusok 34 százaléka sorolta az első helyre az amerikai elnököt, míg az ukrajnai agresszióval vádolt Vlagyimir Putyin 25 százalékot, Bassár el-Aszad szíriai elnök pedig 23 százalékot kapott.
„Tekintettel az amerikai politikában tapasztalható polarizációra, az eredmények annyira nem meglepőek" – mondta Barry Glassner szociológus, „A félelem kultúrája: Miért félnek az amerikaiak a rossz dolgoktól" című könyv szerzője. A szociológus szerint általános, hogy sokan démonizálják azt a személyt, aki éppen hivatalban van. Glassner hozzátette, hogy a „félelem árusítása" a republikánus és a demokrata párt támasza lehet a 2016-os elnökválasztási kampányban.
Egymást is veszélyesnek tartják
Az Ipsos felmérését március 16-a és március 24-e között végezték 1083 demokrata és 1059 republikánus bevonásával. A demokratáknál 22 százaléknyian, a republikánusoknál pedig 27 százaléknyian gondolják úgy, hogy a másik oldal veszélyes.
Még mindig a terrorizmus jelenti a legnagyobb fenyegetést
Az embereket azonban leginkább egy esetleges terrortámadással kapcsolatos fenyegetés aggasztja. A válaszadók több mint fele szerint az Iszlám Állam jelenti a legnagyobb veszélyt Amerikára, míg az al-Kaidát 43 százalékuk tartja annak. A megkérdezettek 34 százaléka Kim Dzsongun észak-koreai vezető, 27 százaléka pedig az iráni Ali Hamenei ajatollah személyét tekinti fenyegetőnek Amerikára nézve.
A Guardian megemlíti, hogy a válaszadók olyan dolgokra is veszélyforrásként hivatkoztak, mint a kibertámadások, a drogkereskedelem, az éghajlatváltozás vagy a globális felmelegedés.