Megosztja hírszerzését az USA és Oroszország
"Egyetértünk abban, hogy (az Iszlám Államnak) nincs helye a 21. században. Mindketten elismerjük az (Iszlám Állam) elpusztításának és legyőzésének szükségességét" – fogalmazott az amerikai külügyminiszter.
Kerry leszögezte, hogy a donyecki repülőtér körüli harcoknak véget kell vetni, az orosz csapatokat ki kell vonni Ukrajna területéről, és a túszokat szabadon kell engedi – írja a hirado.hu.
"Ezek a főbb feltételei (az ukrán válsággal kapcsolatban Oroszországra kivetett gazdasági) szankciók feloldásának" – közölte.
Lavrov ezzel szemben az Ukrajnában szemben álló felek közti "politikai párbeszéd felélesztését" sürgette, és a kijevi kormány és a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok közti szeptemberi minszki tűzszüneti megállapodás betartására szólított fel.
Eközben Washingtonban Barack Obama 22 ország védelmi miniszterével tárgyalt szintén az Iszlám Állam elleni harcról. Obama aggodalmát fejezte ki a dzsihadista csoport észak-szíriai, kurd fegyveresek által védett Kobani térségében és Irak nyugati részén való előrenyomulása miatt.
"A koalíciós légicsapások mindkét térségben folytatódnak majd" – mondta az elnök, aki szerint az IS elleni katonai kampány, amelyben egyaránt lesznek sikerek és kudarcok, még a korai szakaszában tart.
A közel-keleti térségért felelős amerikai parancsnokság (CENTCOM) közlése szerint Kobani térségében amerikai és szaúdi gépek az elmúlt két nap alatt 21 csapást mértek IS-célpontokra. Ez volt a szövetségesek eddigi legintenzívebb harci tevékenysége a térségben.
Washingtont ugyanakkor aggasztja, hogy Törökország az amerikai nyomás ellenére mindeddig nem bocsátotta rendelkezésére a szíriai határ közelében lévő incirliki légitámaszpontot az IS elleni légicsapásokhoz, és a Szíriában terjeszkedő terroristák helyett a saját területén hétfőn annak a Kurdisztáni Munkáspártnak (PKK) az objektumait bombázta, amellyel két évvel ezelőtt tűzszünetet kötött.
Azt viszont az Egyesült Államokban pozitív fejleménynek tartják, hogy Törökország, amely szintén elküldte vezérkari főnökét a keddi tanácskozásra, a múlt héten beleegyezett, hogy felfegyverezze és kiképezze a mérsékelt ellenzék csoportjait. A törökökön és a házigazdákon kívül a tanácskozáson jelen voltak Ausztrália, Bahrein, Belgium, Nagy-Britannia, Kanada, Dánia, Egyiptom, Franciaország, Németország, Irak, Olaszország, Jordánia, Kuvait, Libanon, Hollandia, Új-Zéland, Katar, Szaúd-Arábia, Spanyolország és az Egyesült Arab Emírségek fegyveres erőinek vezetői is.
A Fox News televízió híroldalának keddi közlése szerint egyébként az FBI és a belbiztonsági minisztérium nemrégiben arra figyelmeztette az amerikai bűnüldöző szerveket, hogy az Iszlám Állam a közösségi média felhasználásával arra uszítja követőt, hogy az Egyesült Államok területén intézzenek támadásokat kormányzati, rendőri és hírszerző szervek, valamint médiaszemélyiségek ellen.