Keleti szupergazgadok
A három japán milliárdos cégének nevéből is csak a harmadik, a Nintendo csenghet ismerősen. Európában azonban a legtöbben szinte egyáltalán nem hallottak a Uniqlo ruhaboltokról vagy a Sankyo szerencsejáték cégről.
Több mint hatmilliárd dollárjával Japán leggazdagabb embere, a hatvanéves Janai Tadasi az elérhető áru, jó minőségű, de olcsó ruhák értékesítésére adta a fejét. Az ő általa alapított Uniqlo annyira jól megy, hogy immár nyolcszáz boltja van Kelet-Ázsiában (főleg Japánban), és idén további harmincat szeretnének nyitni. Janai magánvagyonát pedig a recesszió ellenére - vagy épp pont amiatt, hiszen megnőtt a kereslet az olcsó termékek iránt - 1,4 milliárd dollárral tudta növelni.
Ez rajta kívül a negyvenes listáról csak másik három japán szupergazdagnak sikerült. A tavalyi leggazdagabb, a Nintendo videójáték-gyártó volt feje, Jamaucsi Hirosi vagyona például a cég részvényárának visszaesése miatt több mint három milliárd dollárral csökkent. Jamaucsi a listán a harmadik helyre csúszott vissza, mivel megelőzi őt a sajátos japán szerencsejáték-gépeket, a függőleges flipperként is definiált pacsinkó automatákat gyártó cég, a Sankyo alapítója, Busidzsima Kunio.
A japán gazdagok listájának első tíz helyén tokiói ingatlanmágnás, telekommunikációs cég vezetője, golfklub-tulajdonos és italcég elnöke is szerepel. Tizenkettedik egy olcsó cipőket árusító bolthálózat alapítója és harminckettedik a világ vezető zipzár gyártója, a YKK elnöke. A negyvenes listán két Iwiw-szerű közösségi oldal alapító-tulajdonosa is megtalálható. Érdekesség, hogy a nemzetközileg ismert japán cégek vezetői közül kevesen vannak a leggazdagabbak között. Ötszáztíz millió dolláros vagyonával harminchetedik a sorban Tojoda Soicsiro, a Toyota autógyár alapítójának nyolcvannégy éves unokája, a vállalat volt vezetője, jelenlegi tiszteletbeli elnöke. Júniusban egyébként az ő fia, Akio veszi majd át az óriáscég elnöki posztját.
A negyven japán leggazdagabb összesen közel hetvenmilliárd dolláros vagyonnal bír, amely így is közel huszonöt százalékos visszaesés az egy évvel korábbi állapothoz képest. A listán nem szerepel a szigetország császára, aki csak látszólag gazdag, valójában nincs magánvagyona, ugyanis az általa használt értékeket a japán állam birtokolja.