Nyugati kiképzőket kapnak a líbiai felkelők
A francia kiképzők az ellenzéket tömörítő Átmeneti Nemzeti Tanácsnál látják el szolgálatukat - jelentette be szerdán a francia kormányszóvivő. Francois Baroin ismételten kizárta, hogy Párizs harcoló egységeket küld az észak-afrikai országba. Közlése szerint a tisztek száma kevesebb, mint tíz.
A bejelentéssel egy időben fogadta hivatalában Nicolas Sarkozy francia államfő Musztafa Abdel-Dzsalílt, az ÁNT vezetőjét. A felkelők képviselője a háromnegyed órás megbeszélés után azt közölte, hogy meghívta a francia elnököt Bengáziba.
Franciaország elsőként ismerte el hivatalosan legitim líbiai tárgyalópartnerként az Átmeneti Nemzeti Tanácsot március 10-én, amikor Sarkozy hivatalában fogadta a testület háromtagú delegációját. Azóta csak Olaszország és Katar tett hasonlóképpen.
A francia döntést követően szerdán Olaszország is bejelentette, hogy tíz katonai kiképzőt bocsát a líbiai felkelőket képviselő Átmeneti Nemzeti Tanács rendelkezésére.
A brit kormány kedden jelentette be, hogy katonai tanácsadókat küld Líbiába. William Hague külügyminiszter azt közölte, hogy a brit hadsereg szakértői az ellenzéki erők északkelet-líbiai központjában, Bengáziban állomásoznak majd. A miniszter szerint a kontingenst tapasztalt brit katonatisztekből állítják össze.
Olaszország és Nagy-Britannia egyetért abban, hogy ki kell képezni a felkelőket, akik harcolni szeretnének az ügyükért, de nem tudnak szembeszállni egy hivatásos hadsereggel.
Ezzel párhuzamosan a német kormány kész arra, hogy a Bundeswehr katonái közreműködjenek a líbiai segélyszállítmányok célba juttatásának segítésében, konkrét döntést azonban még nincs. Erről Christoph Steegmans helyettes kormányszóvivő tájékoztatott szerdai sajtókonferenciáján, megerősítve, hogy Németország hajlandó szerepet vállalni a humanitárius segélyszállítmányok katonai biztosításában. A közvetlen katonai akciókban való részvételről azonban nem lehet szó - ismételte meg a szóvivő.
Berlin kezdettől fogva elutasította, hogy részt vegyen a Líbia elleni nemzetközi - és jelenleg a NATO vezette - hadműveletben. A NATO-szövetségesek közül több is bírálta Németországot emiatt, a szükséges szolidaritás hiányát róva fel Berlinnek.
A kormány ezt követően jelentette be, hogy a hadsereg egységei közreműködhetnek a humanitárius segélyszállítmányok katonai biztosításában. A helyettes szóvivő a sajtóértekezleten megerősítette, hogy mindehhez az ENSZ, illetve a világszervezet illetékes segélyhivatala részéről konkrét megkeresésre van szükség. Ilyen kérés még nem érkezett, ezért a részvételről sem született konkrét döntés - jelentette ki Steegmans. Hozzáfűzte, hogy a kormány bármikor kész a cselekvésre. A berlini kormány képviselője egyidejűleg megerősítette, hogy a NATO líbiai légi hadműveletében való részvételt Németország továbbra is elutasítja.
Kórházakat támadnak Miszrátában
A nemzetközi jogba ütköző bűncselekmény lehet az úgynevezett kazettás bombák és nehézfegyverek alkalmazása Miszrátában - figyelmeztetett szerdán az ENSZ emberi jogi főbiztosa.
Navi Pillay nyilatkozata szerint jelentés érkezett arról, hogy Miszráta ostroma során állítólag kazettás bomba robbant párszáz méterre a város kórházától. Más híradások szerint két klinikát aknavetők, illetve orvlövészek vettek tűz alá.
"A nemzetközi jog szerint egészségügyi létesítmények szándékos lövetése háborús bűncselekmény, és a lakosok szándékos veszélybe sodrása szintén súlyosan megsértheti az emberi jogokat és a nemzetközi emberiességi jogokat" - írta a főbiztos.
Pillay felszólította a líbiai hatóságokat, hogy vessenek véget az ostromnak, és engedélyezzék az áldozatok megsegítését.
A tripoli kormányzat tagadja, hogy kazettás bombát vetett volna be. Vasárnap megígérte az ENSZ-nek, hogy a segélyek eljuttatásához hozzáférést biztosít Miszrátához és az általa ellenőrzött nyugati országrészhez.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szerdán ötszáz tonna élelmet és orvosi segélyt indított útnak a városba tengeri úton. A görög komphajó a visszaúton ezer menekültet fog elszállítani. Jeremy Haslam, az IOM koordinátora elmondta, hogy a segélyszállító hajók mozgásáról előre tájékoztatják Tripolit. A komp legutóbbi útja során a legénység nehézfegyverek dörgését hallotta, de ahogy közeledtek a kikötőhöz, "kísérteties csönd" támadt.
Miszráta és a felkelők központja, Bengázi között tucatnyi vontatóhajó és halászhajó is megfordul hetente átlag egyszer. Az egyik hajó kapitánya elmondta, hogy főként fegyvert és lőszert szállítanak, lévén az is a segély egyik fajtája.
A trónörökös segítene
Mohammed asz-Szenússzi herceg, Líbia száműzetésben élő trónörököse azt mondta szerdán, hogy kész tőle telhetően segíteni országa demokratikus átalakulását. „A líbiai emberek választása, hogy alkotmányos monarchiában vagy inkább köztársaságban élnének szívesebben” - tette hozzá Szenússzi az Európai Parlament előtt Brüsszelben. A herceg szerint - megfelelő változtatások után - az 1951-ben létrehozott és 1963 módosított alkotmány szolgálhatna az új Líbia alapjául. Bár már 42 éve nincs érvényben, a líbiai politikai átalakulásnak "nem lehetne szilárdabb alapja, mint a rendelkezésre álló alkotmány" - tette hozzá a herceg.
A 48 éves Szenússzi saját bevallása szerint jó kapcsolatokat ápol a lázadók érdekeit képviselő líbiai Átmeneti Nemzeti Tanáccsal (ÁNT). A herceg minden olyan csoportot és szervezetet támogat, amely az emberek érdekében munkálkodik. Ugyanakkor Szenússzi a tanács átmeneti jellegét hangsúlyozta. Véleménye szerint annak Moammer el-Kadhafi líbiai vezető távozása esetén át kell adnia helyét egy egész Líbiát képviselő testületnek, amely majd kiírja az államformáról szóló népszavazást.
A trónörökös arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy növelje a nyomást Kadhafira. Szenússzi nem zárta ki a szövetségesek szárazföldi csapatokkal való beavatkozásának lehetőségét. "Eddig a líbiaiak nem igazán akarták ezt" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a jövőben is csak akkor lehetséges ilyesmi, ha azt a Líbiában élő emberek kérik.
Szenússzi nagy-nagybátyja (azaz nagyszüleinek testvére), Mohamed Idrisz al-Mahdi asz-Szenússzi I. Idrisz király néven 1951 és 1969 között irányította Líbiát. Ő volt az, akinek hatalmát Kadhafi puccsa megdöntötte.