NYT: az USA már csak az erőszakra szavaz
Az amerikai napilap szerint az Obama-kormányzat feladta a konfliktus diplomáciai megoldására irányuló törekvéseit, növeli a lázadóknak nyújtott támogatást, és megkettőzött erőfeszítésekkel győzködi a hasonló gondolkodású országokat, hogy szövetségre lépve erőszakkal döntsék meg Bassár al-Aszad rendszerét.
A New York Times hivatalos forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a washingtoni kormány török és izraeli partnereivel egyeztet a damaszkuszi rezsim megdöntéséről, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsában csütörtökön az orosz–kínai vétón újra elbukott egy Aszadot elítélő határozattervezet. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter hamarosan Izraelbe látogat, alig néhány nappal azután, hogy Tom Donilon, Barack Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsadója egyeztetett a zsidó állam vezetőivel.
A Fehér Házban naponta tartanak magas szintű tanácskozást a lehetséges forgatókönyvekről. Egyebek között arról, hogy hogyan lehetne biztosítani a szíriai vegyifegyver-készleteket, és hogy mivel lehetne eltéríteni a szemben álló feleket a tömeges atrocitásoktól. A lap szerint a folyamatos washingtoni konzultációk az jelzik, hogy a helyzet igen komolyra fordult, miután már egy hete heves harcok folynak Damaszkuszban, és egy pokolgépes merénylet az Aszad-rezsim több vezetőjével is végzett. Egy névtelenül nyilatkozó amerikai tisztviselő szerint Washington a kétoldalú konzultációk során értésre adta: ellenzi, hogy Izrael támadást intézzen a vegyifegyver-készletek ellen, mert egy ilyen akció alkalmat szolgáltatna Aszadnak arra, hogy támogatókat mozgósítson az izraeli beavatkozás ellen.
Az Egyesült Államok továbbra sem kíván fegyvert szállítani a lázadóknak – akiknek beszerzéseit török, szaúdi és katari források fedezik –, viszont kész kommunikációs eszközökkel és kiképzéssel, esetleg hírszerzési adatok megosztásával támogatni őket. A lap szerint CIA-ügynökök Dél-Törökországban már több hete segédkeznek abban, hogy megállapítsák: a felkelők mintegy 100 szervezetéből melyek juthatnak fegyverhez. E csoportok közül ugyanis több gyaníthatóan kapcsolatban áll az al-Kaida terrorszervezettel. „Az Aszad-rezsim szabályozott lebontására törekszünk” – jelentette ki Andrew J. Tabler, a washingtoni Közel-keleti Politika Intézetének Szíria-szakértője. Tabler ugyanakkor elismerte, hogy a „szabályozott” rezsimdöntés során bármi megtörténhet.
A republikánus "héják" régóta katonai beavatkozást sürgetnek. Mitt Romney, de facto republikánus elnökjelölt pedig a szíri ellenzék felfegyverzése mellett foglalt állást. Obama ehelyett arra törekszik, hogy az ENSZ-ben az Egyesült Államok mellé állítsa Oroszországot, és hogy a Biztonsági Tanács közösen szólítsa fel távozásra Aszadot.
Amerikai kormányzati források szerint a szíriai lázadókkal tárgyalások folynak az átmenetről, egyebek között arról, hogy Aszad bukása után állítsanak fel ideiglenes kormányt, amelyben egyaránt képviselethez jutnának az egymással szemben álló vallási közösségek – az alaviták, a szunniták és a keresztények – képviselői. Washingtoni kormányzati szakemberek attól tartanak, hogy a kormányzat összeomlása akár Szíria széthullásához és elhúzódó háborúhoz vezethet az ország területén.