NY Times: a szokásos bűnbakok Magyarországon

Magyarország gazdasági ereje nem jelentős, és csupán tízmillió ember lakja, akik különösen szeretnek sörözni és szomorkodni, mégis oda kell rá figyelni – írta a The New York Times mai számának véleményoldalán megjelent, budapesti keltezésű cikkében Frank Bruni.

A szerző szerint sok magyar azt kérdezi magától mostanában: honnan lehet tudni, hogy valódi vihar közeleg, vagy csak ártatlan fellegek vannak az égen? Az elmúlt éveket úgy foglalja össze: kétharmaddal hatalomra jutott egy konzervatív párt, amely így gyakorlatilag szabad kezet kapott a törvényalkotásra. Emellett egy szélsőjobb párt is belépett a politikai életbe, "mocskos szájú, indulatos" szereplőként. Bruni szerint emellett sokak számára mindenben észrevehető egy autoriter, nacionalista vonás, antiszemita és kisebbségellenes beütéssel.

A szerző szerint azért kell nagyon figyelni hazánkra, mert Budapest lehet a tesztje az Európai Unió megszorítások és adósság közepette ingadozó hatalmának. Felidézi, hogy Brüsszel és a magyar kormány már összeütközésbe kerültek amiatt, hogy szorosabb pórázra akarták fogni a médiát, az igazságszolgálatást és a nemzeti bankot.

"Magyarország azt is megmutathatja, hogy a gazdasági nehézségek mennyire tudják felszítani a bigottság lángját. Az EU-tagság nem hozta el a magyarok számára a remélt jólétet; az ország pedig súlyos költségvetési gondokkal küszködik. A szélsőjobboldali párt, a Jobbik pedig ezt a csalódottságot arra használta, hogy megkérdőjelezze az ország nyugati orientációját, és azt, hogy állítólag "dédelgeti" a zsidókat, melegeket és romákat, azaz Magyarország megbízható bűnbakjait." A cikk címe is ez egyébként: "A szokásos bűnbakok Magyarországon".

A szerző megjegyzi, hogy a Jobbik ebben a hónapban beadott egy törvényjavaslatot, amely a homoszexualitást perverziónak bélyegezné, és büntetné annak népszerűsítését. Bruni hozzáteszi, hogy valószínűleg a javaslatból nem lesz semmi, és azt is kiemeli, hogy minden próbálkozása ellenére a Jobbiknak nem sikerült eltávolítani a Nemzeti Színház éléről Alföldi Róbertet. Magát az igazgatót is idézi, aki "semmiféle cenzúrát" nem tapasztalt.

Bruni Lakatos Júlia politikai elemzőt is idézi, aki szerint Orbán alapvetően európai politikus, követi Brüsszel utasításait. Szerinte a Fideszről a nemzetközi médiában kialakult kép, amely elnyomó, hatalmát megerősítő pártként mutatja be, nem felel meg a valóságnak.

A jobbikos képviselő szerint a holokauszt olyan, mint a sampon

Ám a Jobbik további erősödése Orbánt méginkább jobbra tolhatja. Bruni találkozott egy jobbikos országgyűlési képviselővel, Gyöngyösi Mártonnal is. Ő gúnyolódott a korábbi magyar kormányok nyugati elkötelezettségén, és elmondta az amerikai újságírónak: "egyetlen normális ember sem kérdőjelezheti meg, hogy a holokauszt megtörtént." Ám hozzátette, hogy szerinte a holokauszt nem különbözött más népirtásoktól, csak azért gondoljuk, hogy azoknál szörnyűbb volt, mert "ahogy az idő telik, a zsidók egyre többet beszélnek róla, nem kevesebbet." Gyöngyösi szerint "az kapja a legtöbb figyelmet, amiről tudnak az emberek. Miért vesznek az emberek Head & Shoulders sampont? Hát mert azt reklámozzák a legtöbbet."

Bruni még megemlíti a cikk végén: a beszélgetés közben a dohányzóasztalon két nyugati lap, a Time és az Economist volt Gyöngyösi és őközötte. Kissé hátrébb a Jobbik lapja is ott volt azért, amelyben volt egy cikk arról, hogyan próbálta megakadályozni a párt a budapesti melegfelvonulást, amely a cikk szerint "egy degenerált esemény, amelyet az EU gondtalanul eltűr." A cikk címe az volt: Deviáns nyugat, normális kelet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.