Nyomulnak a milliárdosok a szlovákiai és a cseh médiapiacra

Lemondott a pozsonyi Sme főszerkesztője és négy helyettese, valamint több ismert újságírója is, miután végérvényessé vált, hogy a düsseldorfi székhelyű Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft eladta az egyik legnagyobb szlovákiai kiadóban, a Petit Pressben jegyzett ötvenszázalékos részvénycsomagját, amelyet a Magyarországon is ismert Penta befektető csoport egyik leányvállalata vásárolt meg, értesüléseink szerint 15 millió euróért. Az egyezséget még jóvá kell hagynia a pozsonyi gazdasági versenyhivatalnak.

„A Sme több mint két évtizede akkor született meg, amikor a Vladimír Meciar holdudvarához tartozó gazdasági érdekcsoportok véget akartak vetni a szlovákiai sajtószabadságnak és a független újságírásnak. Ami neki nem sikerült, nem sikerülhet Robert Ficónak sem. A Penta belépése miatt ismét veszélybe kerültek ezek az értékek, mert nem tudom elképzelni sem, hogy a társaságukban miként adhatnánk ki szabad újságot, ezért inkább távozunk" - írta szerdai vezércikkében Matús Kostolný leköszönt főszerkesztő.

Információink szerint kollégáival együtt új napilap indítását tervezik. Ugyancsak a Sme mai címlapján jelent meg Alexej Fulmeknek, a kiadó egyik alapítójának és igazgatójának írása, amelyben érthetőnek, de elhamarkodottnak tartja a szerkesztőség vezetésének döntését. "Kiadónk a Sme újságon kívül harminc regionális napilapot és több hetilapot jegyez, s e nagy család érdekében indulatok nélkül, hideg fejjel kell mérlegelnünk " - szögezte le. Lapunk érdeklődésére elmondta azt is, hogy a leendő tulajdonviszonyokról megkezdett tárgyalások még nem fejeződtek be. A részvénycsomag másik felét birtokló, a Sme egykori indításában döntő szerepet vállaló szlovák-cseh üzletemberek alkotta PSIS cég hajlandó megvásárolni a Pentától részvénycsomagjának egy részét, s így többségi tulajdont szerezhetne, egyúttal pedig szavatolná a lap további függetlenségét. Ha ilyen alku nem jön létre, akkor a kiadó vezetése az egyenlő erőviszonyok mellett megbénulhat - vélekedett a kiadó igazgatója.

A Petit Press adja ki az egyetlen szlovákiai magyar napilapot, az Új Szót, valamint a Vasárnap heti magazint. "Amíg esélyünk van megőrizni a lap függetlenségét, addig maradunk, mert felelősséggel tartozunk olvasóinknak és a szlovákiai magyar nemzeti közösségnek" - nyilatkozta Molnár Norbert, az Új Szó főszerkesztője.

A Penta néhány hónapja erőteljesen nyomul, egyelőre csupán a szlovákiai médiapiacon. Másik leányvállalatuk, a hollandiai székhelyű V3 Media Holdings révén százszázalékos tulajdonrészt szereztek a pozsonyi Plus l den bulvárújság, a Plus 7 dní hetilap, továbbá a Trend gazdasági hetilap kiadóiban, megszerezték az aktualne.sk egyik leglátogatottabb hírportált is. Martin Danko ezt a lépésüket így indokolta: "A nyomtatott napilapok folyamatosan csökkenő példányszáma, valamint a korábbi évekhez képest kevesebb reklámbevételei miatt a nagy nyugati médiaházak távozóban vannak nemcsak Szlovákiából, hanem a közép-európai térségből is. Ezért az itteni kiadóknak tőkeerős befektetőre és a jelenleginél sokkal kreatívabb menedzselésre, aktívabb lap- és reklámértékesítésre van szüksége. Ezt az anyagi és szakmai hátteret biztosítja a cégünk, amely így még közelebb kerül jelenlegi és potenciális ügyfeleihez" - nyilatkozta a Penta szóvivője.

Elmondta azt is, hogy rövidesen etikai kódexben rögzítik a portfóliójukba került szerkesztőségek függetlenségét, valamint a kiadó kereskedelmi aktivitásait és jogköreit. A Penta az idei aktivitásaival más befektetőcsoportok lépéseit követi. Tavaly a JoJ szlovák kertévét az ugyancsak pozsonyi székhelyű J&T befektető csoport, a TA3 hírtelevíziót pedig Ivan Kmotrík szlovák dúsgazdag vállalkozó vette meg.

Andrej Babis szlovák származású, Csehországban élő milliárdos Prágában szintén a düsseldorfi cégtől a MAFRA médiabirodalmat vásárolta meg, amelyhez többek között a Mladá fronta Dnes legnagyobb példányszámú prágai véleményformáló napilap, valamint a konzervatív Lidové noviny, a Metro újság, két internetes portál, továbbá az Ocko tévécsatorna és a Mafraprint divízió tartozik. Pozsonyban pedig az Ecopress kiadó került a tulajdonába, amely a Hospodárske noviny gazdasági napilapot is jegyzi.


Gabriel Sipos, a Transparency International szlovákiai vezetője szerint a rossz hír az, hogy egyre szűkül a szlovákiai, de a csehországi médiatulajdonosok köre is, koncentrálódik a hatalmuk, jónak viszont azt lehet nevezni, hogy az anyagi gondokkal szembesülő kiadók nem omlanak össze.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.