Nyolcvannyolc év, százhárom ágyúlövés
A képet a 76 esztendős David Bailey, az egyik legnevesebb kortárs brit fotográfus készítette még márciusban a Buckingham-palotában.
II. Erzsébet királynő nem csupán a nyugati világ legidősebb és leghosszabb ideje regnáló uralkodója, de az európai történelem legrégebbi monarchiájának, sőt, a pápaságot nem számítva a legrégebben létező európai intézménynek az élén is áll.
A brit uralkodó az összesen 54 tagállamot számláló, zömmel az egykori brit gyarmatokból álló, önkéntes szerveződésű Nemzetközösség tagállamai közül - az Egyesült Királyság mellett - tizenötnek ma is az alkotmányosan elismert államfője, köztük olyan parányoknak, mint Tuvalu, és olyan földrésznyi óriásoknak, mint Kanada és Ausztrália.
A tavalyi születésnap óta két dédunokával is gyarapodott a királyi család. Egyikük majdan a jelenlegi uralkodó utódja lesz a trónon. Vilmos herceg - Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia - és felesége, Katalin hercegnő első gyermeke, György herceg tavaly júliusban érkezett, és születése pillanatában - Vilmos és Károly mögött - a harmadik helyre került a trónutódlási sorban, saját nagybátyját, Harry herceget, Vilmos öccsét is eggyel hátrébb, a negyedik helyre utasítva.
Januárban Zara Phillips, II. Erzsébet királynő legidősebb leányunokája - az uralkodó egyetlen leányának, Anna hercegnőnek a lánya - leánygyermeknek adott életet. A Mia Grace névre keresztelt kislány jelenleg a 16. helyen áll a trónöröklési sorrendben, vagyis nem valószínű, hogy az Egyesült Királyságnak az ő személyében valaha is lesz Mia Grace nevű királynője.
Mia Grace szülei nem is törekszenek erre. Jóllehet Zara Phillips is szerepel hivatalosan a trónutódlási sorban, a 33 éves kismamának - a brit lovassport neves és sikeres olimpikonjának - azonban nincs semmilyen királyi titulusa, ilyesmire kifejezetten nem is tart igényt, és mindent elkövet annak érdekében, hogy hétköznapi életet élhessen.
A trónutódlásról azonban egyelőre szó sem esik Nagy-Britanniában. Bár a királyi család tagjainak egészségi állapotáról a hagyományoknak megfelelően az udvar soha semmiféle részletet nem közöl, a brit sajtónak nyilatkozó bennfentesek egybehangzóan arról számolnak be, hogy II. Erzsébet királynő makkegészséges, és orvosi vélemények szerint semmi sem zárja ki, hogy egészségben megélje édesanyja, a 2002-ben, 102. életévében elhunyt Erzsébet anyakirálynő életkorát.
Az uralkodás nagy-britanniai hosszúsági rekordját az 1901-ben, 82 évesen elhunyt Viktória királynő tartja 63 évvel, hét hónappal és három nappal. Ahhoz, hogy II. Erzsébet királynő - aki 1952-ben, édesapja, VI. György király halála után lépett trónra - megdönthesse az üknagymama rekordját, az kell, hogy 2015. szeptember 11-én, 90. életévében is ő üljön az Egyesült Királyság trónján.