Telefonlehallgatási botrány: főszerkesztők a bíróság előtt
A rendőrség 2006 óta nyomozott az ügyben. A megnevezett nyolc személy – akik közül heten a News of the Worldnél dolgoztak, egyikük pedig magánnyomozó – 2001 és 2006 között követte el a telefonbeszélgetések lehallgatására való összeesküvés bűncselekményét.
A vádemelésben érintett médiavezetők közül a News International tavaly lemondásra kényszerült vezérigazgatója, Rebekah Brooks és Andy Coulson, David Cameron kormányfő volt kommunikációs igazgatója áll a figyelem középpontjában. Korábban mindketten a News of the World főszerkesztői voltak. Brooks és Coulson ellen az a vád, hogy 2002-ben részt vettek az elrabolt és meggyilkolt tinédzser, Milly Dowler mobiltelefonjának manipulálásában. A megbocsáthatatlan akció következményeként a kislány szülei joggal hihették, hogy az iskolából hazafelé menet eltűnt kislány életben van.
A Metropolitan Police vizsgálata nyomán az ügyészség több mint hatszáz hírességről – többek között a királyi család tagjairól, politikusokról, színészekről és sportemberekről – tud, akiknek a telefonbeszélgetéseit és hangpostáját a News of the World megbízásából, a menedzsment és a szerkesztőség vezető munkatársainak tudomásával lehallgatták. A lehallgatott személyek között van Angelina Jolie, Brad Pitt, az egyébként vak munkáspárti exbelügyminiszter, David Blunkett, Sven-Göran Eriksson volt angol válogatott szövetségi kapitány és Wayne Rooney, a Manchester United középcsatára is.
A News of the World megszűnését eredményező botrány után átfogó, most is tartó parlamenti vizsgálat indult Lord Leveson vezetésével. A meghallgatások során az illegális telefonmanipulációkon túl nagyító alá kerülnek a sajtó szabályozásával, öncenzúrájának jövőjével, a sajtóetikával, a médiában uralkodó tulajdoni viszonyokkal, a politikusok és újságírók, illetve az újságírók és rendőrök közötti összefonódással kapcsolatos kérdések is.