Nyolc órán át egy helyben állva tüntettek a törökök
Gündüz nyolc órán keresztül, csendben állt egy helyben Kemal Atatürk, a modern Törökország megalapítójának portréjával szemben az isztambuli Taksim téren. A május végén kezdődött kormányellenes tüntetések során a tiltakozók megszállva tartották a teret egészen múlt hét keddig, amikor is a rendőrök körülvették és elűzték őket a térről.
A művész – akihez az este folyamán több százan csatlakoztak - helyi idő szerint hat órakor állt ki a térre, és éjjel kettőig ott maradt, ekkor azonban megérkeztek a rendőrök, és véget vetettek az erőszakmentes tiltakozásnak. Tízen megtagadták, hogy elhagyják a teret, őket letartóztatták.
- Rengeteg fiatal van az utcákon. Nem én vagyok a fontos, hanem az eszme: miért állnak ellent az emberek a kormánynak? A kormány nem is próbálja megérteni, hogy az emberek miért vonultak ki. Ez az ellenállásnak egy nagyon csendes formája. Remélem, hogy az emberek megállnak, és elgondolkoznak azon, hogy mi is történik – nyilatkozta Gündüz a BBC-nek.
Az interneten futótűzként terjedt a művész akciójának a híre, a török nyelvű Twittert kedd reggelre ellepték a „duranadam” (álló férfi) címkével ellátott bejegyzések.
A Gezi park átalakítása elleni tüntetéssel kezdődött tiltakozási hullám során legalább négyen meghaltak és ötezren megsérültek Törökországban. Tegnap Bulent Arinc miniszterelnök-helyettes azzal fenyegette a Recep Tayyip Erdogan lemondását követelő tüntetőket, hogy akár a katonaságot is bevetik ellenük.
Kedden a török rendőrség országszerte tömegesen tartóztatott le kormányellenes tüntetőket a lakásukon azzal a váddal, hogy erőszakosan viselkedtek a három hete tartó megmozdulásokon. A helyi sajtó szerint Ankarában 25, Eskisehir városban 13, Isztambulban pedig „sok” embert vittek el. A rendőrség megerősítette, hogy akció folyik, és azt állította, hogy csak a „provokátorokat” gyűjtik be. Az NTV tévéállomás úgy tudja, hogy Isztambulban és Ankarában baloldali csoportok tagjaira csaptak le.