Nyilvánosságra hozták Nixon titkos vallomását a Watergate-ügyről
Az Amerikai Nemzeti Archívum nyilvánosságra hozta Richard Nixon volt amerikai elnök eddig titkos vallomását, melyet a Watergate-ügyben készítettek vele az esküdtek, írja a BBC.
A most kiadott anyagban főként arról kérdezték az esküdtek az elnököt, hogy miről beszéltek abban a 19 percnyi beszélgetésben kabinetfőnökével, melyet Nixon állítása szerint véletlenül letöröltek, és melynek eltűnése kapcsán az elnök megesküdött, hogy csak véletlen balesetről van szó, neki pedig egyszerűen „elszállt az agya” mikor ezt közölték vele.
Nixon kaliforniai otthonában eskü alatt beszélt az esküdteknek, de nem tudtak belőle többet kiszedni, mint amit már korábban is elmondott. Vallomását mégis felhasználták a Watergate-ügyben a nyomozók. A Watergate-ügy 1972 júniusában kezdődött, mikor betörtek a Demokarata Párt akkori elnökének, Larry O’Briennek az irodájába, mely a botrány nevét is adó Watergate-épületben volt.
Az esetet annak idején csak egy kishírben hozták az újságok, mivel senki nem gondolta volna, hogy mindez a hivatalban lévő elnök lemondásáig vezet majd. Pedig alig két évvel később emiatt kellett Nixonnak távoznia – két Washington Post-os újságírónak ugyanis sikerült egy általuk Mély Toroknak hívott informátort szerezniük, aki adatokkal látta el őket a botrány részleteiről. A Mély Torok személyazonosságára csak 2005-ben derült fény, mikor az addigra már idős, egykori FBI ügynök Mark Felt felfedte magát.
A most nyilvánosságra hozott iratokban nagy titkokra senki sem fog bukkanni, de szakemberek szerint az, hogy egy korábban titkos elnöki vallomás nyilvánosságra került, többet számít, mint a benne foglaltak.