Nyilvánosan vitatkozott az EU és az IMF

Christine Lagarde és Jean-Claude Juncker többször ellentmondott egymásnak a sajtótájékoztatón a görög adóssággal kapcsolatban.

Nyilvános ellentétté fajult hétfő éjjel az IMF és az eurózóna között a görög államadósság fenntarthatóságáról szóló hónapok óta tartó vita. Az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozása után tartott sajtótájékoztatón Jean-Claude Juncker, a testület elnöke, luxemburgi miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva kibökte végül németül, hogy az eredeti célhoz képest két évvel később, 2022-ig kell a görögöknek az államadósságot a GDP 120 százalékára mérsékelni. Nem sokkal később a Nemzetközi Valutaalap hitelességét firtató kérdésre válaszolva Christine Lagarde, francia IMF-vezér megragadta az alkalmat, hogy közölje: az IMF továbbra is 2020-at tekinti céldátumnak az adósság tekintetében. „Nyilvánvalóan eltér a véleményünk” – mondta Lagarde. De Junckernek ennyi nem volt elég: közölte, ez nem vicc, tényleg 2022-t mondott. Erre Lagarde a fejét rázta, és a szemeit forgatta.

A hitelezők példátlan nyilvános vitája jól mutatja, milyen mély a Valutaalap és az eurózóna közti véleménykülönbség a görög adósság fenntarthatóságával kapcsolatban. 

Az eurócsoport hétfő éjjeli ülésén a várakozásoknak megfelelően épp ennek a vitának (is) köszönhetően nem született megállapodás a görög mentőcsomag újabb, 31,5 milliárd eurós részletének utalásáról. A hitelezők november 20-án találkoznak újra, hogy megegyezzenek. Nem véletlen: az újabb részletről 19-én szavaz a német Bundestag, zöld utat adva német részről az összeg utalásának. 

A csoport elnapolta azt a döntést is, hogyan fedezzék Görögország további finanszírozási igényeit (hiszen abban az EU és az IMF egyetért, hogy a 2020 a jelenlegi konstrukcióban tarthatatlan), amely sajtóértesülések szerint akár további 32 milliárd eurónyi is lehet. Juncker szerint „minden lehetséges utat” megvizsgálnak, kivéve azt, hogy a „hivatalos hitelezők”, azaz az európai kormányok és az Európai Központi Bank elengedjék az adósság egy részét. Utóbbit az IMF régóta szorgalmazza, az európai kormányoknak azonban ez politikailag elfogadhatatlan. Fennáll a veszélye, hogy ha a Valutaalap számára vállalhatatlan lesz a görög adósságcél, akkor otthagyja az egész programot.

Olli Rehn, az EU pénzügyi biztosa jelezte: Görögország nem megy csődbe a hét végére (amikor is 5 milliárd euró adósságot kéne visszafizetniük), mert szerinte a görög bankok jelenleg rendelkeznek annyi készpénzzel, hogy képesek legyenek felvásárolni a görög adósságot. Felmerült, hogy a görög bankok nem tudnak majd részt venni a finanszírozásban, mert az Európai Központi Bank nem fogad el több görög kincstárjegyet fedezetként, és így a görög bankok készpénz nélkül maradnak. 

Az eurócsoport hétfőn abban megegyezett, hogy Görögország két évvel többet kap a költségvetési hiánycél elérésére, 2014 helyett az új dátum 2016. 

Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter és Jean-Claude Juncker köszöntik egymást, Christine Lagarde felügyelete mellett
Spain's Economy Minister Luis de Guindos (back L) is greeted by Luxembourg's Prime Minister and Eurogroup chairman Jean-Claude Juncker (front L), while International Monetary Fund (IMF) Managing Director Christine Lagarde looks on, at a Eurogroup meeting in Brussels November 12, 2012. Euro zone finance ministers and officials meet in Brussels on Monday to discuss the situation in Greece, but are not expected to authorize more money for Athens because there is still no agreement on how to make its debts sustainable. REUTERS/Yves Herman (BELGIUM - Tags: POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.