Breivik nyilvános tárgyalást akar

Anders Behring Breivik egyenruhában szeretne megjelenni hétfői meghallgatásán. Lehetséges célpontjai között volt Angela Merkel német kancellár is.

Egyenruhában akar megjelenni a bíróság előtt hétfőn, első meghallgatásán a csaknem száz halálos áldozatot követelő norvégiai kettős merénylet elkövetője - közölte ügyvédje. Geir Lippestad elmondta az NRK norvég tv-csatornának, védence emellett azt is szeretné, ha a tárgyalás - amelyen az előzetes letartóztatásról dönt a bíróság - nyilvános lenne, mert akkor elmagyarázhatná a közvéleménynek, miért követte el tettét. A meghallgatást azonban zárt ajtók mögött tartják, attól félve, hogy Breivik csak eszméi népszerűsítésére használná a nyilvánosságot. Ügyvédje azt mondta, nem tudja, védence milyen egyenruhára gondolt.

Virágot rak le egy nő az oslói piactéren kialakított átmeneti emlékhely előtt
A Norwegian flag sticks out of a bunch of red roses as a woman places flowers on the market square outside the Oslo cathedral as hundreds mourn the victims of a bomb blast in the Norwegian capital and a rampage on an island in the countryside July 23, 2011. A bomb ripped through Oslo's central government district on Friday killing seven people, police said, and hours later a suspected right-wing Christian gunman in police uniform killed at least 84 people in a ferocious attack on a youth summer camp of Norway's ruling Labour party on a nearby island. REUTERS/Wolfgang Rattay (NORWAY - Tags: CIVIL UNREST CRIME LAW)

A gyanúsítottnak, Anders Behring Breiviknek hétfőn 13 órakor kell megjelennie a bíróság előtt. Délben Norvégiában és a szomszédos Svédországban is néma csenddel adóztak az áldozatok emlékének.

Péntek délután előbb autóba rejtett, házilag készített robbanószerkezet lépett működésbe Oslóban, a kormány székházánál, majd innen nem messze, Utöya szigeten Breivik lőfegyverekkel vérengzést rendezett a kormányzó Norvég Munkáspárt ifjúsági szervezetének nyári táborában. A két helyszínen összesen 93-an vesztették életüket; négy embert eltűntként tartanak nyilván. Vasárnap ezrek – köztük Jens Stoltenberg miniszterelnök és a norvég királyi család – vettek részt az áldozatok emlékére rendezett egyházi szertartásokon.

Ezzel párhuzamosan egyre több részlet lát napvilágot a tömeggyilkosság körülményeiről: Hivatalos bejelentések szerint a kivezényelt rendőrök azért érkeztek 90 perccel az riasztás után Utoya szigetére, mert nem taáltal megfelelő hajót, amelyikkel mehettek volna, rendőrségi helikopter pedig nem volt a közelben. Kiderült az is, hogy Breivik – aki rendőregyenruhában csalogatta magához áldozatait – mindenáron ölni akart: és a testben felrobbanó dum-dum golyókat használt a támadás során. Ezekből elfogásakor többet is találtak nála. Első áldozatainak egyike egyébként egy szolgálaton kívüli rendőr volt, akit a kormányzó Munkáspárt ifjúsági táborának szervezői Utoya szigetén a biztonsági feladatok ellátásával bíztak meg.

Unabomber után szabadon

Hétfői számában a Hamburger Morgenpost napilap eközben arról írt, hogy Breivik Angela Merkel német kancellárt is a lehetséges célpontok között említette az internetre feltöltött, több mint 1500 oldalas kiáltványában. A napilap szerint a kancellár mellett a német szociáldemokraták (SPD), a Baloldal párt és a Zöldek politikusait is fölsorolja az iromány szerzője, Anders Behring Breivik. A német belbiztonsági szolgálatnál közölték, hogy vizsgálják az ügyet.

Breivik írása egy történelmi fejtegetésekkel, naplórészletekkel, robbanószerkezet készítéséhez való útmutatás tűzdelt kirohanás a marxizmus, az iszlám és a kulturális sokféleség ellen, ám - mint azt az angolszász sajtó világgá kürtölte, a gyilkos plsúlyos plágiumot követett el: kiáltványa egyes részeit az Amerikában életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt merénylőtől, az Unabomberként elhíresült Ted Kaczynskitől kölcsönözte. Kaczynski 1978-tól 17 év alatt 16 házilag készített levélbombát küldött kiszemelt áldozatainak az Egyesült Államokban. A robbanásokban három ember meghalt, 23-an megsebesültek. A férfi 1995 áprilisában - egy évvel azelőtt, hogy elfogták - közzétett egy 35 ezer szavas manifesztumot, amelyben forradalomra hívott föl a modern társadalmak szerinte veszélyes „ipari-technológiai rendszere" ellen.

Breivik bizonyos részeket gyakorlatilag szó szerint átvett Kaczynski manifesztumából, de nem jelölte meg forrásként a magányos amerikai levélbombás merénylőt, ellentétben másokkal - filozófusokkal, politikusokkal - akiktől szintén idéz, de akiknél pontosan megadja az idézet forrását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.