Guardian: Orbánnal vége az 1989-es álmoknak

Amíg az Associated Press arról ír, hogy az Európai Unió és Magyarország között nyílt háborúvá fajult a vita a demokratikus jogokról, a Guardian úgy véli, hogy Orbán Viktor szertefoszlatta a magyarok 1989-es álmait.

A kesztyűket levették: nyílt háborúvá fajult kedden az Európai Unió és Magyarország vitája a demokratikus jogokról – írja az Európai Bizottság keddi bejelentéséről szóló cikkében az Associated Press. A híren túl, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított hazánk ellen, az amerikai hírügynökség arról ír, hogy a hatalmi törekvései miatt a Viktátor becenevet kiérdemlő Orbán Viktor miniszterelnök meghívatta magát Brüsszelbe „fejjel előre” konfrontálódni kritikusaival, hivatala pedig közleményt adott ki, amely szerint „nem hagyjuk, hogy a nemzetközi baloldal hazugságokkal és alaptalan rágalmakkal vádolja Magyarországot".

Ezzel párhuzamosan a bizottsági döntés kapcsán a Guardian vélemény rovatának egyik cikke úgy fogalmaz, hogy Orbán szertefoszlatta a magyarok 1989-es álmait a szabadságról és a tisztes megélhetésről. Az elmúlt közel két év magyarországi történéseit felidéző szemle szerint az Európai Bizottság által hangoztatott három problematikus terület – a jegybank és az adatvédelmi biztos hivatalának függetlensége, illetve a bírók korai nyugdíjaztatása – csak a jéghegy csúcsa, miközben a Fidesz „gépezetet” épített a hatalom kisajátítására. „Orbán rezsimje a gazdaság szélsőséges központosítását ötvözi a hatalmi monopolizációval egy olyan pártban, amely a társadalmi és a magánélet minden vetületét uralni akarja, gyakorlatilag alattvalókká téve az állampolgárokat. (…)  2012-re a magyaroknak rá kellett jönniük, hogy 1989-es álmaik szertefoszlottak. Nem csoda a kiábrándulás” – áll a Guardian online felületén megjelent cikkben.

A Reuters a maga részéről úgy véli, hogy a kedden bejelentett kötelezettségszegési eljárások révén az EU „emelte a tétet” a Magyarországgal való leszámolásban. A brit hírügynökség emlékeztet, hogy 2010 áprilisában történt hatalomra kerülése óta a Fideszt nemzetközi szinten is többször elítélték a sajtó, az igazságszolgáltatás és a központi bank függetlenségére veszélyes intézkedései miatt. „A magyar diplomaták a végsőkig próbálkoztak meggyőzni Brüsszelt az Orbán-kormány igazáról” – írja a Reuters, majd a Unicredit kommentárjából idéz, amely szerint a jelenlegi helyzetben a legnegatívabb reakció a magyar kormány részéről az lenne, ha a magyar kormány elkezdené vitatni az eljárást, mert ez jelentősen késleltetné, hogy elkezdődjenek a külső pénzügyi segélyről tartandó hivatalos tárgyalások.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.