Nyert London ellen a radikális imám
Bár a józanul gondolkodó emberek aligha siratták volna, a hatóságok megkegyelmeztek Abu Hamzának: a Rendkívüli Bevándorlási Fellebbezési Bizottság döntése szerint a jelenleg börtönbüntetését töltő radikális imámot nem lehet megfosztani brit állampolgárságától. A testület szerint Hamza „hontalanná” válna, miután egyiptomi állampolgárságát korábban már elveszítette. A hitszónok elleni akciót még 2003 áprilisában kezdeményezte az akkori belügyminiszter, David Blunkett, és 2006-ban ítélték el hét évre azokért a gyűlöletetkeltő és gyilkosságra bujtó beszédeiért, amelyeket a Finsbury Park-i mecsetben tartott.
A jobb keze helyett kampót viselő, félszemű Hamza, aki valaha a szovjet csapatok ellen harcolt Afganisztánban, már akár ki is szabadulhatott volna a szigorúan őrzött Belmarsh börtönből, ha terrorista cselekmények miatt nem kérte volna kiadatását az Egyesült Államok, és nem küzdene jogi úton ennek elhárítása ellen. Noha ügyvédei éppen arra való hivatkozással próbálták elkerülni brit állampolgársága elvesztését, hogy korábban megfosztották az egyiptomitól, a brit belügyminisztérium nem látott erre vonatkozó bizonyítékokat, így a mostani döntés az illetékes bizottság jóhiszeműségéről tanúskodik. A háromtagú grémum állásfoglalásában kifejtette, hogy ugyan jó oka van azt gondolni, és valójában meg is van győződve, hogy Egyiptom kiadott egy rendeletet, amelyben visszavonta Abu Hamza állampolgárságát, de amíg a helyzet nem tisztázódik, nem teheti hontalanná a hitszónokot. Hamza eredetileg diákvízummal érkezett a szigetországba, majd házassága révén jutott brit állampolgársághoz.
A radikális imám világszerte számos ügyvédnek és jogi szakértőnek biztosít megélhetést. Amerikai kiadatását a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságnál óvta meg, amely a nyáron további információkat kért az Egyesült Államoktól börtönbüntetése várható időtartamával és azokkal a körülményekkel kapcsolatban, amelyek rá a coloradói Fremont County-i fegyházban várnának. David Cameron brit kormányfő „csalódottságának” adott hangot a bevándorlási bizottság határozatával kapcsolatban. A londoni belügyminisztérium meglátása szerint a „brit állampolgárság privilégiumnak tekinthető, és a belügyminiszternek jogában kellene állnia, hogy azt nemzeti érdekekre hivatkozva a kettős állampolgároktól elvegye”.