NSA-botrány: válság van a német-amerikai kapcsolatokban

Több mint egy évtizede a legmélyebb válságba jutott Németország és az Egyesült Államok barátsága az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) leleplezett titkos adatgyűjtő tevékenysége miatt - mondta csütörtökön Berlinben a legnagyobb német kormánypárt, a CDU vezető külpolitikusa.

Az NSA-botrány hasonló bizalomvesztést okozott a német-amerikai kapcsolatban, mint amikor 2003-ban az akkori baloldali német kormány elutasította a részvételt az amerikai vezetésű iraki invázióban - mondta újságíróknak Philipp Missfelder, a CDU/CSU parlamenti képviselőcsoportjának külpolitikai szóvivője, a transzatlanti kapcsolatok fejlesztéséért felelős kormánymegbízotti tisztség várományosa.  Egy kapcsolat „boldog időszakokból és mélypontokból áll”, az NSA megfigyelési ügyei pedig új mélypontra juttatták a két ország barátságát - tette hozzá. "A bizalmat újra fel kell építeni, de ez csak akkor sikerülhet, ha Amerika adott szava ér is valamit" - mondta a politikus. A WikiLeaks-iratokból és az NSA-tól kiszivárogtatott dokumentumokból kitűnik, hogy Washington nem tartja „lojális barátnak" Németországot - tette hozzá.

A német kormány az egymás elleni titkosszolgálati tevékenység tiltásáról szóló megállapodás kidolgozását javasolta Washingtonnak tavaly a német politikusokat, köztük Angela Merkel kancellárt is érintő amerikai megfigyelési programok lelepleződése után. Az egyeztetés az NSA és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) fenntartásai miatt nehezen halad.  Missfelder szerint szankcióra lesz szükség, ha a tárgyalások teljesen leállnak. Ebben az esetben fel kell függeszteni a Swift-egyezményt, az EU és az Egyesült Államok közötti banki adatcseréről szóló megállapodását. A transzatlanti szabadkereskedelmi tárgyalásokat viszont nem szabad megszakítani. Ezzel csak saját magunknak ártanánk - mondta a CDU külpolitikusa.

Missfelder hangsúlyozta azt is, hogy az egymás elleni kémkedést tiltó - No Spy néven is emlegetett - egyezménynek feltétlenül tartalmaznia kell, hogy tilos megfigyelni, lehallgatni német politikusokat és újságírókat. Be kell vezetni azt is, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok kicserélik az elektronikus kommunikációról rögzített metaadatokat (amelyek azt mutatják, hogy ki mikor kivel közölt valamit elektronikus úton) - mondta Missfelder. Egy megállapodás érjen legalább annyit, mint a papír, amelyre leírják - tette hozzá.

Tavaly ősszel derült ki, hogy Merkelt több mint tíz éven át, 2002 óta lehallgatták az amerikaiak. Ezután a német kancellár Barack Obama elnöknek az első felháborodásában azt mondta, az NSA olyan, mint az egykori NDK rettegett titkosszolgálata, a Stasi. A németek szerettek volna egy kétoldalú szerződést kötni az Egyesült Államokkal, amely kizárja az egymás utáni kémkedést, de csak egy ígéretet sikerült kicsikarniuk, hogy Merkelt és más magas rangú berlini politikusokat a jövőben nem fogják lehallgatni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.