Valóban norvég lehetett a „fekete inges” terrorista Nairobiban
Újabb eset világít rá az ún. saját nevelésű terrorizmusra, az első-, másodgenerációs bevándorlók beilleszkedési nehézségeire: egy 23 éves, norvégiai fiatalemberről is azt feltételezik, hogy a legalább 67 halálos áldozatot követelt, szeptemberi nairobi túszdráma tettesei között volt. A BBC tudósítása szerint Hassan Abdi Dhuhulow, akit a norvég hatóságok gyanúsítanak ezzel, 1999 óta élt a családjával a skandináv országban, ahová menekültként érkeztek. A fiatalember négy éve döntött úgy, hogy hazatelepül. - Szélsőséges nézeteket vallott, nem szeretett Norvégiában élni - írta le egykori szomszédja, Morten Henriksen az AFP jelentése szerint.
A norvég hírszerzés a múlt héten indított vizsgálatot Dhuhulow ügyében, akiről úgy tartják, az al-Kaida terrorszervezethez kötődő szélsőséges milícia, a szomáliai al-Sabab emberei közé tartozhatott. Szomália az elmúlt két évtizedben gyakorlatilag a szélsőségeseknek kiszolgáltatott, működő államiság nélküli ország, s a szomszédos Kenya deklarált célpontja az al-Sababnak, mert részt vállalt az Afrika Unió csapatainak ellenük folytatott harcában. A nairobi hatóságok eddig három szomáliai illetőségű elkövetőt, illetve egy kenyai származású szomáliait azonosított a napokig tartó túszdrámát végrehajtott csoportból, amelyről korábban azt tartották, 10-15-en lehettek benne. Ma már úgy vélik, nem feltétlenül voltak négy-hat főnél többen. A már azonosítottakra ingük színe szerint utalnak. Dhuhulow a „fekete inges” lehetett. A Westgate bevásárlóközpont romjai alól pénteken is kihúztak két holttestet. Azt feltételezik, ők is merénylők lehettek. A The New York Times azt írta pénteken, nem világos a hatóságok előtt, hogy a norvégiai fiatalember él-e vagy meghalt. Patológusok arról számoltak be, az előkerülő holttestek szénné égtek, arcuk és ruházatuk azonosíthatatlan. Korábban egy vele azonos nevű férfit őrizetbe vettek Szomáliában egy rádiós újságíró meggyilkolásának vádjával, de márciusban bizonyítékok hiányában elengedték.
A még Szomáliában született Dhuhulow esete nem lepte meg a „saját nevelésű” terrorizmus témájával foglalkozó szakembereket. Stig Hansen, az Élettudományok Norvégiai Egyeteme professzora, a szélsőséges iszlamista irányzatok és a politikai iszlám kutatója a BBC-nek elmondta, Norvégiában húszegynéhányezer szomáli származású bevándorló él, akik közül eddig 20-30-an mentek vissza harcolni az al-Sabab oldalán. - A nagy probléma a „másfeles generációval” van, vagyis azokkal, akik nem Norvégiában születtek, és belezuhannak a két kultúra közötti szakadékba – magyarázta Hansen.
Amerikában is gondot jelentenek
A részben szomáliai, részben nyugati szál gyakran felbukkan a globális terrorizmussal összefüggésben. Amerikai kommandósok pár napja Szomáliában el akarták fogni az al-Sabab egyik vezéralakját, Abdukadir Mohamed Abdukadirt. Bár az akció kudarcot vallott, a norvég TV2 kiderítette, hogy Abdukadir is megjárta Norvégiát: 2004-ben menedékjogot kért, ám négy évvel később, még a kérelméről szóló döntés előtt elhagyta az északi országot. Korábban is ismert volt, hogy a szomáliai diaszpóra milyen erős toborzási bázisa az al-Sabab terroristáinak. 2011-ben mintegy 250 külföldi állampolgár harcolt a soraikban, jelentette amerikai illetékesekre hivatkozva az NBC News hírcsatorna a nairobi túszügyhöz kapcsolódóan. Közülük ötvenen lehettek amerikaiak. Sokukat az anyaországon kívüli legnagyobb szomáli közösségben, a 90 ezres minnesotaiban, Minneapolis és St. Paul ikervárosaiban toborozzák. Különösen egy bizonyos mecset volt a toborzás központja, állítják. Mogadisuban, Szomália fővárosában a részvételükkel megpróbáltak megölni egy amerikai kongresszusi képviselőt, de nem jártak eredménnyel.