Nők a tálibok fogságában
Már sehol nem érezhetjük magunkat biztonságban, még az otthonunkban sem. Folyamatosan rettegünk a táliboktól - panaszkodott egy tanárnő, aki - tartva a szélsőségesek megtorlásától - nem akarta elárulni a valódi nevét, ezért Huma Batúl álnéven nyilatkozott telefonon a francia hírügynökségnek.
A nők kizárólag tetőtől talpig lefátyolozva, egy férfi rokonuk kíséretében mehetnek el otthonról. A 42 éves Huma még szerencsésnek tarthatja magát, mert megvan a tanári állása egy mingorai magániskolában. Azonban csak nagy nehézségek árán tud eljutni a munkahelyére, és minden nap fontolgatja, hogy inkább feladja az állását és otthon marad.
A pakisztáni tálibok két éve indítottak fegyveres harcot a néhány évtizede még turistaparadicsomként ismert Szvat-völgy ellenőrzéséért. A hónapokig tartó harcok után a helyi tartományi kormányzat végül tárgyalni kezdett a szélsőséges iszlamistákkal és február közepén beleegyezett abba, hogy az iszlám törvénykezés, a saría legyen az igazságszolgáltatás, illetve az élet számos egyéb területén érvényben levő szabályozás alapja.
Huma munkahelye egyike annak a néhány leányiskoláknak, amelyeket az iszlamisták még nem zártak be. A tálibok ugyanis az elmúlt hónapokban közel 200 Szvat-völgyi iskolát leromboltak, ezek közül több mint 120 intézményben lányok tanultak. Az iskolarombolások eredményeként 62 ezer gyereket fosztottak meg a tanulás lehetőségétől.
Huma Batúl elmondása szerint a mindennapi élet is állandó gyötrelmet jelent. Férfi kísérete nélkül még a bevásárlást sem intézheti el, sőt súlyos betegség esetén sem mehet el egyedül orvoshoz. Az alapvető árucikkeken kívül a nőknek nincs is lehetőségük semmit vásárolni, mert a tálibok bezáratták a női üzleteket, a szépségszalonokat, sőt mindenféle szórakozási lehetőséget betiltottak. "Halálosan unalmas az életünk, szó sem lehet tévénézésről, moziról vagy zenehallgatásról. Még a piacra is tilos a nőknek a belépés" - mondta Huma.
A tálibok szigora akkor sem enyhül, ha élet és halál kérdéséről van szó. Egy Szvat-völgyi ápolónő elmondása szerint a kórházak csak akkor vesznek fel női betegeket - legyen az állapotuk akármilyen súlyos -, ha férfi rokonuk kíséretében érkeznek. Ha egy nő egyedül kiteszi a lábát az otthonából, az életét kockáztatja.
Sok nő már elmenekült a térségből, és inkább a legközelebbi nagyvárosba Pesavarba vagy a fővárosba, Iszlámábádba települt át. Azok viszont, akiknek nincs pénzük új életet kezdeni egy másik városban, kénytelenek eltűrni a nőket érő súlyos jogsértéseket és a tálibok vasszigorát.
Meghalt hét tálib lázadó egy amerikai rakétatámadásban
Hét tálib lázadót ölt meg egy feltehetően amerikai pilóta nélküli repülőgépről kilőtt rakéta szerdán Pakisztán északnyugati, törzsi ellenőrzésű részén - közölték biztonsági források.
A Predator típusú repülőgépről kilőtt rakéta egy épületet talált el az afgán határ mentén fekvő Dél-Vazirisztán körzetben, Ladha városától 12 kilométerre északnyugatra. Egy törzsi vezető szerint az áldozatok között üzbég és arab nemzetiségű személyek is voltak.
A térség a vallási fanatikus, muzulmán pakisztáni tálib fegyveresek és Afganisztánból átszivárgó hittársaik, valamint az al-Kaida terrorista hálózat tagjainak fellegváraként ismert.
Tavaly nyár óta 36 rakétatámadást hajtottak végre Pakisztán északnyugati részén a szomszédos Afganisztánban állomásozó amerikai haderő, vagy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) által bevetett pilóta nélküli repülőgépek. A támadásokban több mint 350 ember halt meg, iszlamista lázadók és polgári lakosok vegyesen.
Az iszlámábádi hatóságok egy időben Pakisztán szuverenitásának megsértéseként értelmezték ezeket a légicsapásokat és nyilvánosan tiltakoztak miattuk az Egyesült Államoknál. Az amerikai és a pakisztáni sajtó később viszont többször is arról számolt be, hogy Pakisztán az Egyesült Államokkal kötött titkos szerződésben engedélyezte a támadásokat.