Női elnöke lesz az orosz felsőháznak
Az elsöprő többség – 18 és 36 százalékos részvétel mellett – ugyanakkor Matvienko számára azt is jelenti, hogy nyolc év után távozik Oroszország második legnagyobb városának éléről, amit hétfőn be is jelentett, az orosz elnök pedig el is fogadott. A képviselői mandátum ugyanis ahhoz kellett, hogy Matvienko jogosult legyen az orosz felsőház elnöki tisztjére, amelyet Dmitrij Medvegyev ajánlott fel neki júniusban. Matvienko öt nap gondolkodás után fogadta el az ajánlatot, amelynek révén a politikusnő formálisan az ország harmadik vezetőjévé léphet elő. A gyakorlatban azonban protokolláris szerepre kell berendezkednie egy ötmilliós város irányítása helyett. Matvienko még Vlagyimir Putyin elnöksége alatt vált a történelmi főváros fejévé, 2003-ban. Közvetlen választást csak egyszer nyert, mert 2004 óta a kormányzókat – így Moszkva és Szentpétervár polgármesterét is – az elnök nevezi ki.
Medvegyevvel azonban nem volt felhőtlen a kapcsolata, ezt többek között jelezte az is, hogy csak államfői beavatkozásra állt el a város attól, hogy a Gazprom a történelmi város központjában húzza fel 400 méteres központi épületét. Kritikusai Matvienko szemére vetették fia üzleti karrierjének felívelését is, miután több pétervári ingatlanberuházást az ő cége hajtott végre a város megbízásából.
Nyílt konfliktus helyett azonban Medvegyev Matvienko fölfelé buktatását választotta. A vasárnapi rendkívüli önkormányzati választást szokatlan csendben szervezték és folytatták le, érdemi kampányt az ellenjelöltek sem folytattak. A Felsőház élén eddig a Méltányos Oroszországot (SZR) vezető Szergej Mironov állt. Szentpétervárról delegált politikust a város Egységes Oroszország (JeR) többségű parlamentje hívta vissza a posztról. Az SZR Matvienkót kritizáló választási anyagait a hatóság begyűjtötte, az anyag terjesztéséért két nyugdíjas ellen eljárás is indult.