Botrány lett a "reakciós" Nobel-díjas író szerepléséből

Vihart kavart Argentínában Mario Vargas Llosa. A tavalyi Nobel-díjas perui írónak még az államfő stábját is sikerült megosztania.

Éppen az egyik fő sértettnek, Cristína Fernández de Kirchner elnök asszonynak kellett fellépnie Mario Vargas Llosa, a tavalyi irodalmi Nobel-díjas védelmében. Baloldali peronista értelmiségiek egy csoportja nevében Horacio González, a Buenos Aires-i Nemzeti Könyvtár igazgatója ugyanis nyílt levélben kifogásolta, hogy a perui származású író nyissa meg az áprilisban esedékes könyvvásárt. Szerinte „nem illik”, sőt, „teljességgel elfogadhatatlan”, hogy Vargas Llosa a maga egyoldalú politikai beállítottságával az argentin társadalom nyitott eszmevilágához személyesen is szólhasson.

Tény, de Buenos Airesben sokan nyíltan kifogásolták azt is, hogy tavaly Vargas Llosának ítélték a Nobel-díjat. A perui író mindig is keményen bírálta a peronizmust és az annak jegyében ténykedő jelenlegi argentin kormányt, így a nemrég elhunyt Nestor Kirchner elnököt, majd a feleségéből államfővé előlépett Cristína Fernándezt is. A liberális Vargas Llosa egyforma hevességgel esett már neki a Castro-rendszernek, Hugo Chávez Venezuelájának és Evo Morales Bolíviájának is; elítélő megjegyzései – legalábbis eddig – csak a kubai forradalom kezdeti időszakát kerülik el.

Az írót ért támadásokra a könyvvásárt támogató Fundación El Libro elnöke, Gustavo Canevaro reagált, mondván, a szervezőknek nem áll szándékukban lemondani Vargas Llosa meghívásáról. Mint a spanyol El País írta, Canevaro szerint Argentínán kívül alighanem értetlenül szemlélik ezt a vitát, ez utóbbi azonban hozzátartozik az ottani társadalmi valósághoz. Korábban a könyvvásár megnyitása mindig argentin írók privilégiuma volt, ám ezúttal a szervezők választása „a szélesebb, az egész spanyolul beszélő haza” képviseletében Vargas Llosára esett.

Egészen addig fajult a vita, hogy kedd este már Cristína Fernández de Kirchnernek kellett rászólnia a Nemzeti Könyvtár igazgatójára és a többi értelmiségire, hogy álljanak el hangos tiltakozástól Vargas Llosa ellen. Ezután sietve visszakozott Aníbal Fernandez kabinetfőnök is, azt állítva, egyetért az elnökével, Argentínában szabadság van, ha a vásár szervezői Vargas Llosát hívták meg, ám jöjjön ő a megnyitóra.

Fernandez később a La Nación napilap szerdai számában mindehhez azért hozzátette: „Nem vonom kétségbe Vargas Llosa írói nagyságát. Magam is olvastam könyveit. Tehetséges író, ám a legreakciósabb jobboldalhoz tartozik, a népi kormányzat, így különösen az argentin kormány ellensége, amelyet milliószor sértegetett, minden ok nélkül”.

Mario Vargas Llosa
Peruvian writer Mario Vargas Llosa attends the International Book Fair in Guadalajara December 3, 2009. REUTERS/Alejandro Acosta (MEXICO SOCIETY ENTERTAINMENT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.