Nobel-békedíjra jelölték a WikiLeaks-szivárogtatót
Bár politikusi körökben inkább kétes hírnevet jelent főszereplőnek lenni minden idők legnagyobb kiszivárogtatási akciójában, Izlandon akadt három parlamenti képviselő, aki mégis azt gondolja, hogy a 250 ezer amerikai diplomáciai távirat kiadásáért éppen hadbíróság előtt álló Bradley Manningnek inkább Nobel-békedíj jár tettéért. „Bradley Manning egy hős. Ha valóban ő szivárogtatta ki a WikiLeaksnek ezeket a dokumentumokat, a tunéziai, az egyiptomi és a líbiai elnyomás leleplezésével segített az arab tavasz kitörésében, így egyike azoknak a személyeknek, akik jelentősen hozzájárultak az igazsághoz és a békéhez” – indokolja legalábbis az amerikai sajtó egy része, miért volt jó ötlet a közlegény jelölése.
Mások nincsenek ennyire elragadtatva Manning piedesztálra állításától. Kommentárjában a Time magazin arra emlékeztet, hogy a Nobel-békedíjat aligha kaphatja olyasvalaki, aki a szivárogtatással amerikai civilek, katonák és diplomaták működését és életét veszélyeztette, miközben a kitüntetés odaítélési kritériumai között az szerepel, hogy a díjazott személy „a legtöbbet vagy a legkimagaslóbban tegye a nemzetek barátságáért, a fegyveres erők csökkentéséért vagy megszüntetéséért”.
Ha ez nem lenne elég, Manning jelölése jó ürügy maga a Nobel-békedíj elleni támadásra is, főleg azok részéről, akiknek már Barack Obama 2009-es kitüntetése sem tetszett. Ők most többnyire azt hangoztatják, hogy lehet ugyan ünnepelni a közlegényt a szivárogtatás és a rácsok mögött tanúsított „hősies magatartása” miatt, de mivel végül is Obama Amerikája az, ahol viselnie kell a meghurcoltatásokat, az egész díj csak egy vicc.
Maga a jelölés – és erre a norvég parlament öt kijelölt képviselőjéből álló békedíj-bizottság sem mulasztja el felhívni a figyelmet – önmagában nem sokat jelent, ráadásul Manningnek olyan politikai nagyágyúval is fel kell vennie a versenyt, mint a hatalommal való visszaélés miatt nemrég hét év börtönre ítélt ukrán miniszterelnök, Julija Timosenko, akit szintén jelöltek a békedíjra.
Manning pere hivatalosan február 23-án kezdődik azokkal a meghallgatásokkal, amelyek során mind a 22 vádponttal szembesítik.