Nincs respekt, sem bocsánatkérés Kundera részére
- Jogászokkal és más szakértőkkel tárgyaltam, s ezek után arra meggyőződésre jutottam, hogy a cikk rendben van. Ha Milan Kundera a bíróságon kér elégtételt, ahogy kilátásba helyezte, akkor a tárgyaláson közlöm majd az érveimet – nyilatkozta a laptulajdonos.
Jirí Srstka, a cseh írót képviselő Dilia irodalmi ügynökség vezérigazgatója érdeklődésünkre azt válaszolta, hogy még nem tudja, a védence miként dönt, valóban bírósághoz fordul-e elégtételért.
A Respekt három hete egy nemrég előkerült rendőrségi feljegyzésre hivatkozva azt közölte, hogy az író 1950-ben – amikor a Filmművészeti Főiskola hallgatója volt – feljelentett egy külföldre emigrált, de időközben Prágába amerikai ügynökként visszatért férfit, aki barátnőjének az ismerőse volt, s akit ezután letartóztattak, s tizennégy évnyi szigorított börtönbünetetésre ítéltek.
Milan Kundera a frankfurti nemzetközi könyvvására megnyitására időzített, személye elleni merényletnek minősítette és azonnal visszautasította a gyanúsítást.
Több neves prágai értelmiségi – köztük Vera Chytilová filmrendező Arnost Lustig író – kételkedett a nyilvánosságra hozott, alá sem írt jegyzőkönyv hitelességében. Kiállt a besúgással meggyanúsított Milan Kundera világhírű cseh író mellett Václav Havel, volt cseh köztársasági elnök és drámaíró.
- Elég személyes és tárgyi okom van azt gondolni, hogy a dolog ilyen bután nem játszódhatott le, nem történhetett meg – hangsúlyozta Václav Havel a Respekt című hetilap elmúlt heti számában megjelent írásában.
Bírálják Prágában a feljelentés fénymásolatát kiadó intézetet is. - A Totalitárius Rendszereket Tanulmányozó Intézet (USTR) feladata a dokumentumok és a történelmi tények gyűjtése, rendszerezése és publikálása, nem pedig a szenzációhajhászás. A tevékenységét szabályozó törvényt mindenképpen módosítani kell, éspedig úgy, hogy megkérdőjelezhetetlen tekintélyű, pártatlan személyiségek döntsenek arról, hogy milyen dokumentumot hozhatnak nyilvánosságra a média révén – nyilatkozta Premysl Sobotka, a prágai szenátus kormánypárti elnöke.
Jirí Paroubek, a cseh szocdemek (CSSD) vezetője bejelentette: ha a pártja kormányhatalomra kerül, akkor az intézetet megszűntetik, mert fennállása óta politikai megrendelésre mocskol be bizonyos személyeket. - A náci és a kommunista rezsim titkosszolgálatainak megmaradt dokumentumait valóban tudományos intézetekben kell feltárni és rendszerezni – tette hozzá a baloldali pártelnök.
A cseh történészek viszont továbbra is állítják, hogy a dokumentum hiteles. Vojtech Ripka, az USTR munkatársa szerint az ötvenes években a feljelentéseket, olykor még a jegyzőkönyveket sem írták alá. Az a rendőr, aki a feljegyzést készítette, bizonyíthatóan valós személy volt, de már nem él – közölte. Peter Tresnák, a Milan Kundera fiatalkori tettét leleplező Respekt prágai hetilap munkatársa főleg amiatt csalódott, hogy a cseh író csaknem hat évtized elteltével sem talált magában annyi erkölcsi erőt, mint Günter Grass, aki beismerte, hogy egykor a hitleri Waffen-SS tagja volt.
Miroslav Kundera viszont továbbra is hangoztatja, hogy provokáció és rágalmazás áldozata, ezért követelt helyreigazítást és nyilvános megkövetést.
(POZSONY)