Nigéria is terrorfészekké válhat Washington szerint
Ugyanakkor az amerikai külügy egy, a héten nyilvánosságra hozott belső jelentése a fekete-afrikai kulcsország jelentette veszélyre hívja fel a figyelmet. Az elmúlt évek tapasztalatait összegző dokumentumhoz hozzátehetjük: Umaru Yar'Adua államelnököt november óta egy szaúdi klinikán ápolják, azóta nyilvánosan senki nem látta. Komoly hatalmi vákuum alakult ki, szóba került az alelnök elnöki beiktatása is.
"A kormányzati hanyagság olyan ellenérzést szül, hogy - amennyiben nem kezelik - lázadáshoz vagy akár terrorizmushoz vezethet. Északon az erősödő elsivatagosodás, valamint a népességnövekedés azt jelenti: egyre nagyobb a versengés az amúgy is gyér termőföld-, és vízforrásokért. Délen, ahol a fiatalok körében jelentős a munkanélküliség, az infrastruktúrát, így az olajvezetékeket érintő vandalizmus szinte életmóddá vált. Felfegyverzett fiatalok csoportjai állnak készen szabotázsakciókra és emberrablásokra. Nigériát etnikai és politikai konfliktusok kísértik" - áll az amerikai külügy belső jelentésében.
Ez kitér a körülményekre, az áldatlan állapotokra is, amelyek között az ottani amerikai diplomaták dolgoznak. Ennek azért lett időközben jelentősége, mert az Abdulmutallabbal kapcsolatos mulasztások egyike az volt, hogy az abujai nagykövetségen elírták a később az Amszterdam-Detroit járat felrobbantását megkísérlő fiatalember nevét. A jelentésből kiderül: Abuja és az elővárosokkal 16 milliós Lagos a legnépszerűtlenebb állomáshelyek között vannak a washingtoni külügyben, ami a kiábrándító élet-, és munkakörülményekkel párosulva kontraszelekcióhoz vezet, és többen csak a kiküldetésből hátralévő napokat számolgatják. Lagosban például - az Economist Intelligence Unit élhetőségi rangsora szerint a világ egyik legkibírhatatlanabb metropolisában - csak két szigeten járhatnak fegyveres kíséret nélkül a diplomaták, és esténként sokuk ki sem mozdul otthonról a mindennapos bűnözés miatt.