New York-i polgármester-választás: A demokraták már ünnepelnek
A hét végi kampányhajrában úgy tűnt, a republikánus jelölt már fel is adta a küzdelmet New York polgármesteri székéért. „Erről a témáról majd beszélgessünk a választás után, amikor már nem ilyen sűrű a napirendem” - válaszolta egy riporter kérdésére Joseph J. Lhota, a republikánus jelölt a The New York Times szerint.
Vele szemben a demokrata jelölt, Bill de Blasio alig bírta visszatartani örömujjongását. A felmérések szerint hatalmas győzelmet arat a magyar idő szerint szerda hajnalig tartó választáson: az NBC, a Wall Street Journal és a Marist közvéleménykutató szerint a republikánus jelölt a szavazatok 24, míg a demokrata 65 százalékára számíthat.
Az 52 éves, olasz-amerikai származású De Blasio jelenleg a város ombudsmanjaként dolgozik. Sokáig esélytelennek tűnt a demokrata jelölt-aspiránsok versenyében, ám augusztusban váratlanul maga mögé utasított mindenkit. Kampányát egy elsőre kockázatosnak tűnő, ám végül sikeresnek bizonyuló alapra építette: teljes szakítást hirdetett a három ciklus után leköszönő Michael Bloomberg politikájával.
Másik fontos kampányüzenete a Dickenstől kölcsönzött szófordulat, a „Két város meséje” volt. De Blasio szerint az egyre gyarapodó nyolcmilliós metropoliszban a jövedelem egyre nagyobb része áramlik a gazdagokhoz, és egyre kevesebb jut a szegényeknek. Ezzel szemben De Blasio olyan New Yorkot ígér, ahol mindenkinek van helye, és ahol mindenki egyenlő esélyekkel indul. Ennek elősegítésére például az évi félmillió dollárnál többet keresőkre különadót vetne ki, amelyből minden gyerek számára biztosítaná az óvodai ellátást, azaz a megfelelő iskolai előkészítőt. A demokrata jelölt többször azt is hangsúlyozta: a Wall Street-i pénzvilággal szoros kapcsolatokat ápoló milliárdos Bloomberg is az oka annak, hogy az elmúlt tizenkét évben növekedtek a társadalmi különbségek New Yorkban.
De Blasio kampányában élesen ellenezte azt a gyakorlatot is, amelynek során rendőrök találomra bárkit megállíthatnak és átvizsgálhatnak, ellenőrizve, van-e nála fegyver. Bloomberg szerint ez az intézkedés segített New Yorkot az Egyesült Államok egyik legbiztonságosabb városává tenni. Ám ellenzői szerint a hatóságok többségében a kisebbségekhez tartozó (fekete, latino) fiatal férfiakat állítanak meg, azaz a bőrszín alapján válogatnak.