Népszavaznak a Falkland-szigetek hovatartozásáról
Argentína 1982-ben 74 napig megszállta a szigetet, az akció az argentinok vereségével ért véget. Közeledik a megszállás végének harmincadik évfordulója, a sziget kormányzata ki is használta az alkalmat, és bejelentette, népszavazással fognak dönteni arról, hova is akarnak tartozni. A sziget lakói elsősorban brit állampolgároknak tartják magukat, így a vezetők úgy gondolják, most végre lezárhatják a vitát. A népszavazást a falkland-szigeteki kormányzat fogja lebonyolítani, és a jövő év első felében tartják majd.
A terület Nagy-Britanniától több mint hétezer mérföldre található, Buenos Airestől pedig alig több mint 1100 mérföldre esik. Az 1982-es argentin megszálláson kívül a sziget 1833 óta Nagy-Britannia fennhatósága alatt volt.
David Cameron bejelentette, bármi is lesz az eredmény, elfogadják azt. A kormányfő szerint teljesen rendben van, hogy a lakosok ilyen formában akarják hallatni a hangjukat. – A jövő évi népszavazás minden kétséget kizáróan meg fogja mutatni, mit is gondolnak a Falkland-szigetekiek – mondta Cameron, és hozzátette, hogy az ENSZ-nek is el kell fogadnia majd a döntést.
Mindeközben Nagy-Britannia és Argentína között egyre nő a feszültség. Már a falklandi háború kezdetét ünneplő megemlékezésekkor is felcsaptak az indulatok. Argentína magának követeli a szigetet, és tárgyalni akar erről Nagy-Britanniával. Nemrég a brit miniszterek azzal vádolták meg Argentínát, hogy gazdasági blokádot akar vonni a szigetek köré: megszüntetné a szigeteket Dél-Amerikával összekötő egyetlen repülőjáratot, és öt brit olajcéget törvény elé állítana a Falkland-szigetek olajkincsének "illegális" kiaknázása miatt.
A Falkland-szigetek törvényhozó testületének elnöke, Gavin Short elmondta, meg fogják mutatni a világnak, tudják, mit akarnak tenni a jövőjükkel. – Nem kételkedem abban, hogy a Falkland-szigetek lakói azt szeretnék, ha továbbra is Nagy-Britannia saját kormányzású, tengerentúli területe maradnánk. Egyáltalán nem vágyunk arra, hogy a Buenos Aires-i kormány irányítson minket. Ez teljesen egyértelmű annak, aki ellátogat a szigetre, és meghallgat minket – mondta Short, és hozzátette, teljesen abszurd, hogy az argentin kormány azt mondja, nem tudják, hova akarnak tartozni, és tulajdonképpen a britek túszai.