Népszavaznak a Falkland-szigetek hovatartozásáról

Nem csitul a vita Argentína és Nagy-Britannia között. A kormány most bejelentette, a lakosok népszavazáson fognak dönteni arról, hova is akarnak tartozni.

Argentína 1982-ben 74 napig megszállta a szigetet, az akció az argentinok vereségével ért véget. Közeledik a megszállás végének harmincadik évfordulója, a sziget kormányzata ki is használta az alkalmat, és bejelentette, népszavazással fognak dönteni arról, hova is akarnak tartozni. A sziget lakói elsősorban brit állampolgároknak tartják magukat, így a vezetők úgy gondolják, most végre lezárhatják a vitát. A népszavazást a falkland-szigeteki kormányzat fogja lebonyolítani, és a jövő év első felében tartják majd.

Argentin háborús veterán. A falklandi kormányzat szerint a lakosok brit állampolgároknak tartják magukat
An Argentine Falklands War veteran shows a tattoo of the Falkland Islands on his arm as he shouts slogans during a demonstration outside the British embassy in Buenos Aires April 2, 2012. April 2 marks the 30th anniversary of the war over the Falkland islands, known commonly in Argentina as "Las Malvinas". Thirty years after Britain and Argentina went to war over the Falklands, relations are at their chilliest in years as Buenos Aires launches a multi-pronged diplomatic offensive to assert its claim to sovereignty over the South Atlantic islands. REUTERS/Marcos Brindicci (ARGENTINA - Tags: MILITARY CONFLICT ANNIVERSARY POLITICS CIVIL UNREST)

A terület Nagy-Britanniától több mint hétezer mérföldre található, Buenos Airestől pedig alig több mint 1100 mérföldre esik. Az 1982-es argentin megszálláson kívül a sziget 1833 óta Nagy-Britannia fennhatósága alatt volt.

David Cameron bejelentette, bármi is lesz az eredmény, elfogadják azt. A kormányfő szerint teljesen rendben van, hogy a lakosok ilyen formában akarják hallatni a hangjukat. – A jövő évi népszavazás minden kétséget kizáróan meg fogja mutatni, mit is gondolnak a Falkland-szigetekiek – mondta Cameron, és hozzátette, hogy az ENSZ-nek is el kell fogadnia majd a döntést.

Mindeközben Nagy-Britannia és Argentína között egyre nő a feszültség. Már a falklandi háború kezdetét ünneplő megemlékezésekkor is felcsaptak az indulatok. Argentína magának követeli a szigetet, és tárgyalni akar erről Nagy-Britanniával. Nemrég a brit miniszterek azzal vádolták meg Argentínát, hogy gazdasági blokádot akar vonni a szigetek köré: megszüntetné a szigeteket Dél-Amerikával összekötő egyetlen repülőjáratot, és öt brit olajcéget törvény elé állítana a Falkland-szigetek olajkincsének "illegális" kiaknázása miatt.

A Falkland-szigetek törvényhozó testületének elnöke, Gavin Short elmondta, meg fogják mutatni a világnak, tudják, mit akarnak tenni a jövőjükkel. – Nem kételkedem abban, hogy a Falkland-szigetek lakói azt szeretnék, ha továbbra is Nagy-Britannia saját kormányzású, tengerentúli területe maradnánk. Egyáltalán nem vágyunk arra, hogy a Buenos Aires-i kormány irányítson minket. Ez teljesen egyértelmű annak, aki ellátogat a szigetre, és meghallgat minket – mondta Short, és hozzátette, teljesen abszurd, hogy az argentin kormány azt mondja, nem tudják, hova akarnak tartozni, és tulajdonképpen a britek túszai.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.