Népszavazással kezelné a válságot a kormányzópárt

A tunéziai kormányzópárt népszavazást ajánl a válságra, az alkotmányozó nemzetgyűlést azonban nem hajlandóak feloszlatni. Tunézia forradalmat exportált Egyiptomba, az ellenzék most puccsot importálna, állítja a párt vezetője.

A tunéziai kormányzópárt hajlandó népszavazást tartani az átmeneti kormányzati intézményekről, jelentette be az iszlamista Ennahda párt vezetője, Rasid Gannúsi, ezzel bizonygatva, hogy nyitottak a párbeszédre a politikai átmenet levezényléséről.

Abba azonban a politikus elmondása szerint nem mennek bele, hogy leléptessék a miniszterelnököt, ahogy abba sem, hogy feloszlassák az alkotmányozó nemzetgyűlést. Hiszen már csak pár hét van hátra, hogy elkészüljön az alkotmánytervezet és az új választási törvény. Ráadásul az ellenzék a kormány megdöntésén kívül semmiféle alternatív megoldást nem ajánl.

A 72 éves Gannúsi hajlandó lenne tárgyalni a követelt módosításokról – feltéve, ha az ellenzék nem szab feltételeket -, még arról a törvényről is, ami kizárná a politikai életből a Zin el-Abidin Bin Ali elnök idején magas posztot betöltő tisztségviselőket. Az ellenzék szerint a jogszabály illegális, ráadásul arra szolgál, hogy megerősítse az Ennahda pozícióit, írja a Reuters.

Gannúsi húsz évet töltött emigrációban Nagy-Britanniában, mielőtt Bin Ali megbuktatásakor visszatért Tunéziába. Akkor úgy tűnt, hajlandó a kompromisszumra, mára azonban ez megváltozott: az ellenzék egyre gyakoribbá váló tiltakozásait ellenforradalomnak tartja, ami el akarja söpörni az átmenetet, míg a kormánypárt tüntetései – például a szombati százezres erődemonstráció - szerinte éppen a politikai átmenetet segítik.

Gannúsi bizonygatta, hogy Tunézia nem fog Egyiptom sorsára jutni, ahol a hadsereg megbuktatta az iszlamista Mohamed Murszi elnököt. – Mi exportáltuk a forradalmunkat Egyiptomba, az ellenzék most importálni akar egy puccsot – mondta a politikus.

Tunézia a legsúlyosabb politikai válságát éli azóta, hogy megbuktatták Zin el-Abidin Bin Ali elnököt 2011-ben, ami kirobbantotta a térségben az „arab tavaszt”. Az arab országok között egykor demokratikus modellnek számító Tunéziát jelenleg rendkívül megosztja a kormányzó Ennahda és a világi ellenzék közötti konfliktus. Ennek részben kiváltó okai a politikai gyilkosságok: februárban Chokri Belaid, júliusban pedig Mohamed Brahmi ellenzéki politikusokkal végeztek a nyílt utcán, ami mögött az ellenzék az Ennahdát sejti.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.