Népszavazásra viszik az izraeli-palesztin békét
Akármi is szerepeljen egy esetleges izraeli-palesztin békeszerződésben, azt az izraelieknek népszavazáson kell jóváhagyniuk – döntött vasárnap Benjamin Netanjahu miniszterelnök kormánya. A határozat – amelyről a parlamentnek még döntenie kell – gesztus a kormányzó Likud jobbszárnya és a koalíciós partner nacionalisták, a Habajit Hajehudi felé, eloszlatandó azokat az aggodalmakat, amelyek szerint Izrael túlzott engedményekre készül a héten kezdődő béketárgyalásokon. (A törvénytervezet ötletével a Habajit Hajehudi állt elő.)
A vasárnapi kormányülésén szó esett 104 palesztin fogoly szabadon engedéséről is, amely a Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatóság felé tett gesztus, és amelyet a kormányon belül is többen vitatnak. Danny Danon védelmi miniszter-helyettes korábban az izraeli rádióig vitte a maga bírálatát, amely szerint a Netanjahu-kormány terroristákból csinál hőst, ha a foglyokat elengedik. Netanjahu azt maga is elismerte, hogy nehéz tárgyalásokra számít, beleértve azokat is, amelyeket a kormánytagok meggyőzése jelent egy-egy kérdésben. A palesztinok például kitartóan ragaszkodnak ahhoz, hogy Izrael vonuljon vissza az 1967 előtti határok mögé, ami a Netanjahu-kabinet konzervatívjai számára elfogadhatatlan feltétel. Ahogy az is, hogy a jövendő palesztin állam fővárosa Kelet-Jeruzsálem legyen. Ezt Izrael a város „örök és feloszthatatlan” voltára hivatkozva utasítja el.
Három év szünet után az izraeli és a palesztin küldöttség a jövő héten, valószínűleg kedden fog először tárgyalóasztalhoz ülni Washingtonban. A tárgyalások 2010 szeptemberében a telepípítkezések miatt szakadtak meg. Ezek közül a legnagyobb tiltakozást az zsidó telepeseknek készülő háromezer új lakás váltotta ki, amely Izrael gyakorlatilag elvágná Kelet-Jeruzsálem palesztinok lakta területeit a ciszjordániai palesztinoktól, területi folytonosságot teremtve azonban Kelet Jeruzsálem és a legközelebbi telepesváros, Maale Adumím között.
Ami a béketárgyalásokat illeti, az esetleges megállapodást a Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatóság is népszavazást akar tartani. Netanjahunak egyébként nem volt könnyű támogatást szereznie a referendumról szóló izraeli döntéshez: a vasárnapi kormányülés egy órával a meghirdetett időpont után kezdődhetett el a konszenzust kereső háttéregyeztetések miatt.