Népszavazás vérfürdő közben

Ellenzéki bojkott mellett Szíriában vasárnap megkezdődött a népszavazás az ország új alkotmányáról. Nem mintha Damaszkusz a régit tiszteletben tartotta volna.

Bassár el-Aszad elnök rezsimje szerint az új alkotmány megnyitja az utat a három hónapon belül tartandó többpárti választások előtt, ami elvben azt jelenti, hogy megtörhet az 1963 óta hatalmon lévő szocialista Baath Párt egyeduralma. A televíziókban ugyan egymást érik a műsorok az új alkotmány szövegéről és arról, hogy az emberek hogyan voksoljanak szabályosan, az ellenzék nagy része azonban a referendum bojkottjára szólított fel. Egyrészt azért, mert a fő követelés Aszad azonnali lemondása, másrészt azért, mert a damaszkuszi rezsim a jelenlegi alkotmányt sem tartja tiszteletben, amely a szólászabadság, a szabad gyülekezési jog mellett tesz hitet. A hadseregnek az ellenzék központja, Homsz ellen indított támadásaiban szombaton is több tucatnyi ember veszítette életét. Emiatt az ellenzék a népszavazást komédiának, az új alkotmányt pedig tisztességtelennek tartja, az Egyesült Államok pedig a maga részéről nevetségesnek minősítette az eseményt. Szíriában az országszerte kinyílt 13 ezer szavazóhelyiségbe 14,6 millió jogosultat várnak.

Vasárnap az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) jogvédő szervezet – amelynek központja Londonban van – bejelentette, hogy a kormányerők folyamatosan tűz alá vették Homszot, és több más városban is hadműveletet folytatnak. A déli Deraa tartományban két ember halt meg a támadásokban – közölte az OSDH. Az Aszad rezsimje elleni felkelés tavaly márciusban ebben a tartományban tört ki. Szombaton országszerte 98, a felkelés közel egy éve alatt már több mint hétezer ember halt meg az erőszak miatt. A vasárnapi halálos áldozatok száma 20 körül jár.

A Vöröskereszt napi kétórás tűzszünetet szeretne elérni, hogy legalább a sebesülteket kimenekíthessék Homszból, de vasárnap csak azt közölte, hogy a hétvégén nem tudott előrehaladást elérni ez ügyben. A múlt héten a városban egy francia és egy amerikai újságíró meghalt, két társuk pedig megsérült, amikor találat érte irodájukat a városban.

Ahmet Davutoglu török külügyminiszter szerint sok helyütt kétséges az is, hogyan tudnak elmenni az emberek a referendumra. „Rendezel egy népszavazást, miközben tankokkal támadod a polgári negyedeket, és azt várod, hogy másnap mindenki elmenjen leadni a voksát?” – feszegette Davotoglu egy isztambuli konferencián. Egyre nő a diplomáciai nyomás is: Kofi Annan volt főtitkár az ENSZ különmegbízottjaként minden szíriai pártot párbeszédre és együttműködésre szólított fel, pénteken pedig a Szíria Barátai nevű, 70 országot tömörítő nemzetközi csoport sürgette Aszadot és rezsimjét az erőszak megfékezésére és a humanitárius segélyek beengedésére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.