Nemzetközi vizsgálatra szólítanak a Rózsa Flores-ügyben
Soza kiadatását hiába kérte a bolíviai hatóságok, amelyek köztörvényes bűnökkel, a megbízatása feladásával, hatalommal való visszaéléssel – a perben gyanúsítottként szereplő személyek közül néhánynak a megzsarolásával – vádolták meg. A per volt ügyésze márciusban arra hivatkozva kért menedékjogot Brazíliától, hogy politikai üldöztetés áldozata lett, pedig mindvégig csak a kormány utasításait hajtotta végre, így követett el más belügyes alkalmazottak nyomására szabálytalanságokat is az öt éve húzódó, 2009 áprilisa óta tartó perben.
Most az interjúban Soza azt állította, hogy a Bolíviában ellene indított eljárással éppen az elkövetett szabálytalanságokat szerette volna a kormányzat eltussolni. „Bolíviában sajnos nem léteznek a jogi garanciák, az igazságügy, a bíróságok, bizonyos esetekben a politikai hatalomnak engedelmeskednek". A nyomozáskor és a tárgyalás során is nyomás nehezedett rá a kormány részéről, de emiatt nem tehetett feljelentést, amíg Bolíviában volt. Most szabadon beszélhet, így kimondhatja, hogy a Santa Cruz-i Las Americas szállodában kivégzés történt, ahol három külföldi vesztette életét. „Ez gyilkosság, mészárlás volt" – mondta televíziós interjúban.
2009. április 16-án a szállodában a bolíviai-magyar-horvát állampolgár Rózsa Flores Eduardót, a romániai születésű Magyarosi Árpádot és az ír Michael Dwyert lőtték le a kommandósok, s az akció két túlélőjét, Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot kínzás után őrizetbe vették. Az terrorizmusperben összesen 38 személy ellen emeltek vádat, közülük többen is külföldre szöktek. A bolíviai hatóság szerint a Santa Cruz tartomány szeparatistái által felbérelt külföldi csoport egyebek között Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni.
Soza ezúttal is hangoztatta, hogy a terrorizmus ügy szálai Raúl Garcia Linerának, a jelenlegi alelnök, Álvaro Garcia Linera testvérének a kezében futottak össze. A cél valójában nem az ügy kivizsgálása volt, hanem a Santa Cruz tartomány politikai vezetőinek „lefejezése". Ilyen körülmények között Soza csak egy nemzetközi vizsgálat garantálhatja, hogy a per ne legyen részrehajló, hogy valóban kiderüljön, mi is történt és megállapítsák a felelősséget. Azzal mentegette magát, hogy a bizonyítékokat a rendőrség adta át, mivel ő nem volt jelen a hotelbeli eseményen. Nem tartja kizártnak, hogy néhány bizonyíték hamis volt. Ezeket a is külföldön kellene leellenőrizni, mert Bolíviában nincsenek meg a jogi garanciák – ismételte meg a per egykori fővádlója..