Németországnak adnák át Priebke holttestét
Pratica di Mare katonai támaszpontjára szállították át az éjszaka a múlt pénteken Olaszországban elhunyt náci háborús bűnös, Erich Priebke tetemét, akinek a temetését nem sikerült megtartani a szertartást kísérő szélsőjobboldali és antifasiszta tüntetések miatt. Az olasz kormány döntött úgy, hogy Priebke koporsóját fegyveres kísérettel a Rómától 30 kilométerre levő légi támaszpontra vigyék. A tetemmel éjszaka indultak el Albano Lazialéból, ahol kedden nem sikerült megtartani Priebke temetését. A volt SS-tiszt koporsóját szállító járművet Albano utcáin a késői óra ellenére is kövekkel dobálták meg és megrugdosták, a rohamrendőrségnek is be kellett avatkoznia.
Pratica di Maréba utazott Németország olasz nagykövete is - mondta el Ignazio Marino, Róma főpolgármestere az olasz közszolgálati rádió szerda reggeli adásában. Marino szerint az lenne a megoldás, ha Erich Priebke tetemét elvinnék Olaszországból, és Németországban temetnék el. A római német nagykövetség azt nyilatkozta, hogy nem Németországnak, hanem Priebke rokonainak kell eldönteniük, hol temetik el őt.
A százévesen Rómában elhunyt egykori SS-tiszt elhantolását péntek óta viták és tiltakozások kísérik. A római prefektus közrendvédelmi okokból megtiltotta, hogy Priebkét az olasz főváros területén temessék el. A nyilvános misére a római püspökség is nemet mondott.
Ezért esett a választás Albano Lazialéra, ahol a Szent X. Piusz Testvériség katolikus társaság vállalta, hogy saját templomában megtartja Priebke gyászszertartását. A Marcel Lefebvre alapította, a katolikus egyházból 1988-ban kizárt tradicionalista közösség nem ismeri el a II. Vatikáni Zsinat álláspontját a nem keresztényekkel, közöttük a zsidókkal való kapcsolattartásról. Egyik papjuk, Floriano Abrahamowicz elmondta, Priebke jó barátja volt, egy „keresztény, hűséges katona.”
Erich Priebke temetését szűk körben tartották volna meg, még Albano polgármestere sem tudott róla, a koporsó érkezésének híre mégis elterjedt, ez vezetett tiltakozáshoz - magyarázta a kedden történteket a római prefektus. Albano utcáin dühödt tüntetők ököllel verték az érkező halottaskocsi tetejét, és a gyilkos, hóhér szavakat kiabálták. Szélsőjobboldali tüntetők viszont Priebkét éltették. A szertartás állítólag már javában zajlott, amikor a tüntetők megzavarták azt. Paolo Giachini, Priebke ügyvédje újságíróknak azt mondta, hogy a szertartás azért maradt el, mert a rendőrség nem engedte a helyszínre a barátokat és családtagokat. Giachini az éjszaka lemondott ügyvédi megbízatásáról.
Priebke 1944 márciusában részt vett 335 olasz katona és civil kivégzésében egy Róma melletti kőbányánál, ám tettét soha nem bánta meg. Ez volt a második világháborús Olaszország egyik legsúlyosabb tömegmészárlása. Közel ötven évet töltött Argentínában, ahol szintén nem voltak hajlandóak befogadni a holttestet. Itália 1994-ben kérte ki az egykori náci tisztet Argentínától, majd 1998-ban ítélték életfogytiglani börtönbüntetésre, öreg korára való tekintettel azonban házi őrizetben töltötte büntetését Rómában.