Nemzetközi botránnyá nő a titkos megfigyelés

Az Egyesült Államok nagykövetsége, Norvégiához hasonlóan, Németországban is megfigyelteti az amerikai intézmények környékét anélkül, hogy ezt a vendéglátó ország kormányával egyeztette volna.

Mint a Berliner Zeitung szombaton írta, a berlini amerikai képviseleten külön csoport (Surveillance Detection Unit) foglalkozik ezzel a feladattal; munkájában amerikaiak mellett német biztonsági szakemberek is részt vesznek. Az a dolguk, hogy figyeljék az intézmények környékén felbukkanó gyanús személyeket, és elejét vegyék esetleges terrorcselekményeknek.

Az újság megkeresésére a berlini belügyminisztériumban azt válaszolták, hogy nincs tudomásuk ilyen egység létezéséről.

Ennek ellentmondott az amerikai nagykövetség szóvivője. Mitchell Moss a megfigyelő csoport létezését sem cáfolni, se megerősíteni nem volt hajlandó. Viszont leszögezte, hogy "kollégáink és látogatóink biztonsága a legfőbb prioritásaink közé tartozik. Szorosan együttműködünk a német hatóságokkal annak érdekében, hogy biztosítsuk képviseleteinket".

Christian Ströbele (Zöldek) parlamenti képviselő megdöbbenésének adott hangot a fentiek hallatán. "Olyan személyek megfigyelése folyik, akik semmilyen okot nem adtak biztonsági intézkedésekre" - jelentette ki. Mint rámutatott, még a német rendőrség sem léphet föl minden további nélkül olyan személyek ellen, akik nem minősülnek veszélyesnek. Ezt pedig különösen nem teheti egy amerikai megbízás alapján dolgozó titkos csoport.

Ströbele sürgős tájékoztatást követelt a parlament számára arról, vajon a német kormánynak tudomása van-e az SDU működéséről, milyen törvényes alapja van (ha van) ennek a megfigyelésnek, illetve hogy szavatolva vannak-e a megfigyeltek alapvető jogai.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.