Németország szerint nem biztos, hogy Törökország bejut az Európai Unióba
„Ha az EU nem lesz olyan helyzetben, hogy fel tudja venni Törökországot, vagy az utóbbi nem lesz képes teljes mértékben megfelelni a tagsághoz szükséges követelményeknek, Ankarának akkor is közelednie kell az európai struktúrához, hogy az EU-val és Németországgal kialakult különleges kapcsolat tovább fejlődjön” – olvasható egy, a Reuters birtokába jutott német külügyi kapcsolatokat taglaló dokumentum másolatában.
A hírügynökség felhívja rá a figyelmet, hogy a dokumentum némileg szigorúbb hangot üt meg, mint egy korábbi, 2005-ös koalíciós szerződés, amely nem sokkal a török EU-csatlakozási tárgyalások indulása után született. Bár konkrétan nem említette, hogy támogatja-e vagy elutasítja a csatlakozást, Németország ekkor úgy fogalmazott, hogy az országnak „különösen érdekében” áll, hogy szorosabbra fűzze a viszonyt Törökországgal. Az elmúlt nyolc évben azonban alábbhagyott a németek támogatása, és láthatóan csökkent azóta is, hogy a török kormány a erőszakkal feloszlatta az isztambuli Gezi park beépítése ellen tüntetéseket. A májusi zavargásokban hat ember halt meg és nyolcezren megsérültek, az EU-csatlakozási tárgyalásokat felfüggesztették. Csak nemrég, november elején kezdődtek újra.
A Reuters szerint a dokumentumban – amelyet a tervek szerint a nagykoalíciós tárgyalások során Angela Merkel ma jóváhagy – a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a szociáldemokraták (SPD) úgy jellemezték Törökország EU-csatlakozását, mint amiből még bármi lehet. A CDU-nak régóta vannak kétségei azzal kapcsolatban, hogy egy 76 milliós muzulmán országot be kell-e engedni az EU-ba, az SPD viszont megengedőbb: a csatlakozási tárgyalások a szociáldemokrata Gerhard Schröder kancellársága idején, 2005 októberében kezdődtek. Ahogy a mostani német koalíciós jelentés fogalmaz, a tárgyalások egy nyitott végű folyamatot jelentenek, „nincs automatizmus” és előre garantált eredmény sem.